İzole şüpheli mikrokalsifikasyon olgularında biopsi öncesi meme manyetik rezonans görüntülemenin yeri ve histopatolojik bulguların korelasyonu
Pre-biopsy mri in isolated suspicious microcalcification and histopathological correlation
- Tez No: 420003
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKİN ARIBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada izole şüpheli mikrokalsifikasyonların ayırdedilmesinde Dinamik Kontrastlı Meme MRG'nin (DKM-MRG) yardımcı teknik olarak etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Retrospektif olarak düzenlenen bu çalışma toplam 67 hasta ve 67 mikrokalsifikasyondan oluşmaktadır. Tüm olgulara vakum destekli steryotaksik biopsi (VDSB) öncesinde meme MRG yapılmıştır. Çalışmada mikrokalsifikasyon özellikleri, meme MRG bulguları ve histopatolojik sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada izole şüpheli mikrokalsifikasyonlar için PPD %25,7'dir. Lojistik regresyon analizinde Kitlesel Olmayan Kontrastlanma (KOK) ile malignite, fokal kontrastlanma ve kontrastlanan lezyon izlenmemesi (MRG negatifliği) ile ise benignite arasında korelasyon izlenmiştir. Buna göre MRG negatif olgularda biopsiden kaçınılması halinde; duyarlılık %82, özgüllük %68, PPD %47, NPD %92 olabileceği izlenmiştir. Mikrokalsifikasyon karakteristiklerinin analizine göre pleomorfik ve lineer mikrokalsifikasyonlar en yüksek PPD'e sahiptir; sırasıyla %48 ve %75. Bu öngörü ile histopatolojik tanıları 2'si düşük grade DKIS ve 1'i yüksek grade DKIS olmak üzere toplamda 3 yanlış negatif tanı oluşmuştur. Elde edilen verilere göre pleomorfik ve lineer mikrokalsifikasyonların pozitif, diğerlerinin ise MRG'de KOK izlenmesi halinde pozitif kabul edilerek biopsi kararının alındığı yeni bir algoritmik yaklaşım düzenlendi. Bu yaklaşımın uygulanması halinde ise duyarlılık %100, özgüllük %50, PPD %40, NPD %100 izlendi. Ayrıca bu yaklaşımla 37 olguda biopsiden kaçınılabileceği de izlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile mikrokalsifikasyon morfolojisi ve DKM-MRG'nin birlikte kullanımının biopsi oranını azaltabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of breast MRI in differentiation of isolated suspicious microcalcifications as an adjunct tool. This retrospectivestudy composed of total 67 patients with 67 isolated microcalcifications. All cases underwent DCE-MRI before stereotaxic vacuum assisted biopsy. We compared characteristics of microcalcifications, DCE-MRI findings and histopathological results. PPV for isolated suspicious microcalcifications was 25,7%. Logistic regression analysis showed high corelation of NME with malignancy, albeit, focal enhancement or unenhancement were correlated with benignity. In case where MRI negative cases were evited for biopsy the sensitivity %82, specificity %68, PPV % 47, NPV %92 would be. PPV for pleomorphic and lineer microcalcifications were highest among others (%48 and %75 respectively). However this algorithm showed 3 false negative cases where in 1 case the histopathology was high grade DCIS and in the other 2 low grade DCIS. We presume a new algorithmic approach in which pleomorphic and lineer calcifications was accepted for as positive while for the other suspicious calcificaitons positive findings in MRI were sought. With this approach the predicted sensitivity %100, specificity %50, PPV %40 and NPV %100 would be. With this new algorithmic approach 37 biopsies could have been evited. In conclusion we found that biopsy rates can be reduced with combined utilization of microcalcification morphology and DCE-MRI in cases of isolated suspicious microcalcifications.