Romatoid artritli hastalarda metotreksat etkinliğinin RFC1 (indirgenmiş folat taşıyıcı 1) tek nükleotid polimorfizmi ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of relationship between methotraxate efficacy and RFC1 (reduced folate carrier 1) single nucleotide polymorphism in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 420029
  2. Yazar: MEHMET AKİF BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
KISA ÖZET Romatoid artrit, populasyonlarda % 0,5-1 sıklıkla görülen, eklemlerde ağrı, depresyon ve hareket kısıtlılığı gibi komplikasyonlarla ortaya çıkan kronik, sistemik, inflamatuar bir hastalıktır. Romatoid artrit, son yıllarda yaygın olarak hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlardan olan Metotreksat (MTX) ile tedavi edilmeye başlanmıştır. MTX etkinliği bireyler arasında farklılık göstermektedir. Bu bireysel farklılıkların genetik faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. İnsan RFC1 geninde meydana gelebilecek G80A polimorfizminin MTX'in hücresel düzeyi ve etkinliği ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. İnsan RFC1 G80A polimorfizminin MTX'in etkinliği ile ilişkili olup olmadığının araştırılması amacıyla MTX ve MTX + bDMARDs grubu olmak üzere toplam 103 Türk romatoid artrit hastası çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rheumatoid arthritis, is a chronic, systemic and inflammatory disease, affects about % 0,5-1 of the general population world wide and develops complications such as pain in joints, depression, and limitations in function. In recent years, Rheumatoid arthritis has been treated with Methotrexate (MTX) which is one of the most widely used disease modifiying antirheumatic drug. MTX efficacy varies among individuals. These individual differences are thought to be resulted from genetic factors. It has been reported that G80A polymorphism of human RFC1 polymorphism is associated with cellular level and effectiveness of MTX. In order to investigate whether the human RFC1 G80A polymorphism is associated with efficacy of MTX, 103 Turkish rheumatoid arthritis patients, MTX group and MTX+ bDMARDs group, were included in the study.