Adsorpsiyona dayalı yeni bir eser-metal zenginleştirme yöntemi
A new trace metal preconcentration method based on adsorption
  1. Tez No: 420028
  2. Yazar: DEMET ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Pb(II), Cu(II) ve Cd(II) iyonlarının katı faz ekstraksiyon yöntemiyle manyetik grafen oksit üzerinde zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini gerçekleştirilmiştir. Metal iyonlarının pH 6' da manyetik grafen oksit üzerinde adsorbe olması ve % 10' luk asetonda 3M HNO3 ile elüe edilmesiyle kantitatif geri kazanmalar elde edilmiştir. Yöntemin optimizasyonu için analit iyonlarını içeren model çözeltiler hazırlanarak pH, elüent türü, konsantrasyonu ve hacmi, vorteks süresi, örnek hacmi ve yabancı iyon etkisi gibi analitik parametrelerin etkileri incelenmiştir. Analit iyonları için elde edilen ortalama geri kazanma değerleri % 95-105 aralığındadır. Yöntemin doğruluğu sertifikalı referans madde analizleri ve su ve gıda örneklerine yapılan ekleme-geri kazanma çalışmaları ile kontrol edilmiştir. Yöntem çeşitli gıda örneklerinin analit içeriklerinin tayinine başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the preconcentration of Pb(II), Cu(II) and Cd(II) ions on magnetic graphene oxide by solid phase extraction and determination of these ions by flame atomic absorption spectrometry was carried out. The quantitative recovery was obtained by the adsorption of metal ions on magnetic graphene oxide at pH 6 and elution with 3M HNO3 in % 10 acetone solution. For optimization of the method, the effects of analytical parameters such as pH, eluent type, concentration and volume, vortex time, sample volume, matrix ion effect was examined by preparing model solutions containing analyte ions. The mean recovery values for analyte ions were in between 95-105 %. The validation of the method was checked by applying the proposed method to standard reference materials and addition-recovery studies for water and food samples. The method was succesully applied to the analyte contents of some water and food samples.