Bıldırcın rasyonlarına siyah havuç eklenmesinin performans, yumurta sarısı ve antioksidant aktivite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effect of black carrot supplementation to diet on performance, egg yolk color and antioxidant activity in japanese quail
- Tez No: 420031
- Danışmanlar: PROF. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, bıldırcın rasyonlarına siyah havuç (Daucus carota) katılmasının performans, yumurta iç ve dış kalite özellikleri ve antioksidant aktivite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada toplam 180 adet 8 haftalık yaşta yumurtlayan bıldırcın kullanılmıştır. Bıldırcınlar canlı ağırlık (CA) ve yumurta verimi farklılıkları en az olacak şekilde 6 muamele grubuna eşit olarak bölünmüş ve her birinde 3 bıldırcın bulunan 10 tekerrür oluşturulmuştur. Gruplar; 1: Kontrol (K, katkı yapılmayan grup), 2: rasyona %0.5 kurutulmuş siyah havuç (SH) ilavesi, 3: rasyona %1 SH ilavesi, 4: rasyona %2 SH ilavesi, 5: rasyona %4 SH ilavesi ve 6: K rasyonuna ticari renk maddesi (SRM, kırmızı: sarı oranı 20:5) ilavesi şeklinde oluşturulmuştur. Muamelelerin bıldırcınların deneme sonu CA ve CA değişimi üzerine etkileri önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of black carrot (Daucus carota) supplementation to quail diets on performance, egg quality, and yolk color and antioxidant activity. A total of 180 quails at 8 weeks of age were used in the study. Quails were divided equally according to their body weight and egg production level into 6 treatment groups with 10 replicates and three quail each subgroup. Treatments were as follows; 1: Control (no supplementation), 2: 0.5% dried black carrot (SH) addition to K ration, 3: 1% SH addition to the K ration 4: 2% SH addition to the K ration 5: 4% SH addition to the K ration 6: a commercial colorant (SRM, red: yellow ratio 20: 5) addition to the K ration was used. The treatments did not affect final body weight (BW) and BW change of qauils (P>0.05).