Damızlık japon bıldırcın rasyonlarına siyah asker sineği larvası (Hermetia illucens L.) ilavesinin performans, yumurta kalitesi, serum kolesterolü ve kuluçka parametrelerine etkisi
The effect of addition black soldier fly larva (Hermetia illucens L.) in breeding japanese quails ration on performance, egg quality, serum cholesterol, and hatch parameters
  1. Tez No: 830954
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, damızlık Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına farklı düzeylerde kurutulmuş Siyah Asker Sineği Larvası (Hermetia illucens L.) ilavesinin performans, yumurta kalitesi, karaciğer ağırlığı, serum kolesterolü ve kuluçka parametreleri açısından etkisi incelenmiştir. Denemede, 8 haftalık, 54 dişi ve 18 erkek olmak üzere toplam 72 adet damızlık Japon bıldırcını kullanılmıştır. Bıldırcınlar her biri 3 dişi ve 1 erkek olacak şekilde oluşturulan 18 alt gruba sahip 3 muamele grubuna rastgele bir şekilde dağıtılmışlardır. Besleme denemesi 8 hafta sürmüş ve bu süre zarfında bazal diyet (%0 kontrol), %4 ve %8 seviyelerinde kurutulmuş Siyah Asker Sineği Larvası ilaveli üç rasyon hazırlanmıştır. Performans ve yumurta kalite analizleri 4 haftalık periyotlarda toplamda 2 kez yapılmıştır. Bulgular, yem tüketiminin kontrol grubunda muamele gruplarına göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır(P0.05). Bununla birlikte, ortalama şekil indeksi %4 SAS grubunda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli derecede yüksek olmuştur. Kontrol grubu Ak indeksi 2.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of adding different levels of dried Black Soldier Fly Larva (Hermetia illucens L.) to the rations of Japanese breeder quail (Coturnix coturnix japonica) on performance, egg quality, liver weight, serum cholesterol and hatchability parameters were investigated. A total of 72 breeding Japanese quails, 8 weeks old, 54 females and 18 males, were used in the experiment. Quails were randomly allocated to 3 treatment groups with 18 subgroups of 3 females and 1 male each. The feeding trial lasted for 8 weeks and during this period, three rations were prepared with basal diet (0% control), 4% and 8% dried Black Soldier Fly Larvae addition. Performance and egg quality analyzes were performed twice in 4 weeks period. The findings revealed that feed consumption was significantly higher in the control group than in the treatment groups (P0.05). However, the mean shape index was significantly higher in the 4% SAS group compared to the control group.