Bıldırcın rasyonlarına farklı oranlarda polen ilavesinin besi performansı ve karkas parametreleri üzerine etkisi
Effects of dietary different levels of pollen supplementation on growth performance and carcass parameters in quail
  1. Tez No: 522455
  2. Yazar: YASİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY TUFAN, YRD. DOÇ. DR. MEMİŞ BOLACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, bıldırcın (Coturnix Coturnix Japonica) rasyonlarına katılan farklı oranlarda polen ilavesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, bazı karkas parametreleri üzerine etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada toplam 300 adet bir günlük yaşta bıldırcın civcivi kullanılmıştır. Gruplar, her biri 100 civcivden oluşmuş 3 ana gruba ve bu ana gruplar 25 civcivden oluşan 4 alt gruba ayrılmıştır. Hazırlanan rasyonlarda, Kontrol grubunda herhangi bir katkı maddesi kullanılmazken, diğer grupların yemlerine %0.25 (PI) ve %0.50 (PII) arı poleni ilave edilerek beslenmiştir. Araştırma 42 gün sürmüştür. Araştırma sonu canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları bakımından gruplar arasında istatistiksel farklılık belirlenememiştir. Karkas parametrelerinden sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları, kalp, karaciğer, taşlık, bağırsak, göğüs, but, kanat, geri ve sırt+boyun ağırlıkları ve bağırsak uzunluğu bakımında gruplar arasında istatistiksel farklılık belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of pollen digestion on live weight, live weight gain, feed consumption, feed utilization, and some carcass parameters at different ratios participating in quail (Coturnix Coturnix Japonica) rations. A total of 300 quail chicks were used in the study. The groups were divided into 3 main groups each consisting of 100 chicks and 4 subgroups consisting of 25 chicks. In the prepared rations, 0.25% (PI) and 0.50% (PII) bee pollen were fed to the feeds of the other groups while no additives were used in the control group. The study lasted 42 days. There was no statistically significant difference between the groups in terms of live weight, live weight gain, feed consumption and feed utilization rates. No statistical differences were found between carcass parameters in terms of hot and cold carcass weights, heart, liver, stomach, intestine, chest, butt, wing, back and back + neck weights and bowel length.