Migren hastalarında insülin direnci ve beslenme durumunun saptanması
Determining the insulin resistance and nutritional status in patients with migraine
  1. Tez No: 420033
  2. Yazar: GÜLNİHAL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, migren hastalarında insülin direnci, beden kütle indeksi (BKİ) ve beslenme durumları ile migren parametreleri (migren atak sıklığı, şiddeti vb.) arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. Çalışmaya Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Nöroloji Polikliniği'nde ayaktan tedavi alan migren hastaları dahil edilmiştir. Araştırma International Headache Society 2013 (ICHD -3 beta) tanı kriterlerine göre migren tanısı almış, 18-65 yaş arası 150 kadın migren hastası içermektedir. Hastalara kişisel özellikleri, genel sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve Migraine Disability Assesment Scale“MIDAS”kullanılarak, özürlülüğü etkileyen parametreleri (migren atak sıklığı, şiddeti vb.) içeren bir anket uygulanmıştır. Antropometrik ölçümler (BKİ, bel çevresi, bel/boy vb.) ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış ve analiz edilmiştir. Bazı biyokimyasal parametreleri (açlık kan glikoz, total, HDL- ve LDL-kolesterol gibi), kan basınçları ve insülin direnci (HOMA-IR) belirlenmiştir. Hastaların yaş ortalaması 31.2±9.1 yıldır. Hastaların %80.7'si evli, %76.0'sı ev hanımı ve %60.7'si ilköğretim mezunudur. Hastaların %64.7'si üç ana öğün tüketmektedir. BKİ ortalamaları 27.5±5.90 kg/m2'dir. Çalışmaya katılan hastaların %25.3'ü hafif şişman (BKİ=25-29.9 kg/m2) ve %35.3'ü ise şişmandır (BKİ≥30 kg/m2). BKİ sınıflamaları ile migren ağrı sıklığı, süresi ve şiddeti ilişkili değildir (p>0.05). Hastaların %50'sinde insülin direnci görülmüş ve BKİ'si 25.0 kg/m2 ve üzerinde olan hastaların HOMA-IR indeksleri BKİ'si 25.0 kg/m2'den küçük olan hastalardan daha yüksektir (p=0.000).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between the parameters of migraine (frequency of migraine attack, migraine severity) with insulin resistance, body mass index (BKI) and nutritional status. Migraine patients admitted to out-patient policlinic of Kahramanmaraş Necip Fazil City Hospital, Department of Neurology were included. The study was comprised of 150 women with migraine between ages of 18-65, diagnosed with migraine according to International Headache Society 2013 (ICHD -3 beta) criteria. A questionnaire including personal characteristics, general health information, nutritional habits and parameters of migraine (frequency of migraine attack, migraine severity) affecting disability by migraine disability assesment scale (MIDAS) was administered to patients. Anthropometric measurements (such as body mass index-BMI, waist circumference, waist/height ratio) and three-day diet dairy records were taken and analyzed. Some biochemical parameters (such as fasting blood glucose, total, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol), blood pressures and insulin resistance index (HOMA-IR) of the patients were also determined. Mean age of patients was 31.2±9.1 years. Of the patients; 80.7% were married, 76.0% were housewives and 60.7% were primary school graduates. Three main meals were consumed by 64.7% of the patients. Mean BMI was 27.5±5.90 kg/m². 25.3% of patients were slightly overweight (BMI=25.0-29.9 kg/m2), 35.3% were obese (BMI≥30.0 kg/m2). Frequency, duration and severity of migraine attack did not relate with groups of BMI (p>0.05). Fifty percent of the patients had insulin resistance and HOMA-IR indexes of patients having BMI≥25.0 kg/m2 were higher than patients having BMI