Deksketoprofen trometamol ve diklofenak sodyum'un insan plazmasında dad dedektörlü HPLC ile eşzamanlı tayini
Simultaneous analysis of dexketoprofen trometamol and diclofenac sodium in the human plasma using HPLC method with diode-array detector
- Tez No: 420034
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM NARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, nonsteroidal antienflamatuvar ilaç grubunda yer alan, kombinasyon olarak kullanılan deksketoprofen trometamol (DKP) ve diklofenak sodyum'un (DIC) insan kan plazmasında eş zamanlı analizi için bir yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemi geliştirmektir. Ayırmalar hareketli faz olarak asetonitril: 0.025 M ile pH 3.0 fosfat tamponu (70:30 h/h) karışımı kullanılarak Inertsil C18 ters faz kolon sisteminde yapılmıştır. Akış hızı 0.7 mL/dk'dır. Çalışmalar 260 nm dalga boyunda yapılmıştır. Yeni metot kullanılarak farmasötik preparatlarda DKP ve DIC tayinleri yapılmıştır. Farmasötik örnekler herhangi bir ön ayırma basamağına tabi tutulmadan HPLC'de analiz edilmiştir. Kan plazması örneklerine öncelikle katı faz ekstraksiyon işlemi uygulanmıştır. Elue edilen örnekler azot atmosferinde buharlaştırıldıktan sonra hareketli fazda çözülmüştür. Önerilen HPLC metodu DKP ve DIC'i kullanan sağlıklı gönüllünün kan örneklerine uygulanmıştır. HPLC yönteminin insan kan plazmasında DKP ve DIC'in kantitatif analizleri için doğru, kesin, duyarlı, seçici ve sağlam ve tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a high pressure liquid chromatography (HPLC) method for simultaneous analysis of dexketoprofen trometamol (DKP) and diclofenac sodium (DIC) which can be used as a combination formulation of in nonsteroidal anti-inflammatory drug group in human blood plasma. Seperation was performed on Inertsil C18 reverse phase column system using a mobile phase consisting of acetonitrile and pH 3.0 0.025 M phosphate buffer (70:30 v/v). Flow rate was 0.7 mL/min. The study was performed at UV 260 nm wavelength. DKP and DIC in pharmaceutical preparation were determined by the new HPLC method. Pharmaceutical samples were analyzed by HPLC without any preliminary separation step. Firstly, solid phase extraction procedure was applied to the blood plasma samples. After evaporation under nitrogen atmosphere, samples were dissolved in the mobile phase. The proposed HPLC method was applied to blood samples containing DKP and DIC obtained from healthy volunteers. The developed method is found to be accurate, precise, sensitive, selective and robust for quantitation analysis of DKP and DIC in human plasma samples.