Türkiye'de yetiştirilen simental ve isviçre esmeri ırkı sığırlarda DNA metil transferaz 3A (DNMT3A) gen ekspresyonunun kesim ağırlığı, sıcak ve soğuk karkas ağırlığı ilişkisinin araştırılması
The relationship of dna methyltransferase 3A (DNMT3A) gene expression profile of live weight, hot and cold carcass weight in the simmental and brown swi̇ss cattle breeds which grown in Turkey
- Tez No: 420045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kültür ırkı olarak yetiştirilen Simental ve İsviçre Esmeri ırkı sığırların kas ve karaciğer dokularında DNA Metil Transferaz 3a (DNMT3a) geninin ekspresyon profilinin ortaya konulması ve elde edilecek verilerin ırklara ait kesim ağırlığı, sıcak ve soğuk karkas ağırlığı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini Simental (n=40) ve İsviçre Esmeri (n=40) ırkına ait erkek sığırlar oluşturmuştur. Hayvanlara ait longisimus dorsi kası ve karaciğer dokuları mezbahadan taze olarak alınmış ve sıvı azotta dondurulmuştur. Alınan doku örnekelerinden RNA izolasyonu Trizol yöntemi ile yapılmıştır. İzole edilen RNA'lardan c-DNA sentezlenmiş ve ekspresyon analizi SYBR Green yöntemi ile yapılmıştır. Simental ve İsviçre Esmeri ırklarına ait örneklerde canlı ağırlık, sıcak karkas, soğuk karkas ile kas ve karaciğer dokularında DNMT3a gen ekspresyonları arasında ilişki bulunamamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate, the relationship between of DNMT3a gene expression profile of the liver and muscle tissue with the live weight, hot and cold carcass weight in the Simmental and Brown Swiss cattle breeds which grown in Turkey. Animals used in the study, Simmental (n=40) and Brown Swiss (n=40) consisted of male cattle breeds. Longissimus dorsi muscle and liver tissues of animals were taken fresh from the slaughterhouse and were frozen in liquid nitrogen. RNA isolation was performed using the Trizol method. c-DNA's were synthesized from RNA and expression analysis was performed with SYBR Green method. There was not any association in DNMT3a gene expression profile of muscle and liver tissue with live weight, hot and cold carcass in the Simmental and Brown Swiss cattle breeds (P>0.05).