Menopozda metabolik risk faktörlerinin periodontal sağlık ve salya miyeloperoksidaz düzeylerine etkisi
The effect of metabolic risk factors on periodontal health and saliva myeloperoxidase levels in menopause
- Tez No: 420095
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Menopoz fizyolojik bir süreç olup, bu süreçte hem metabolik problemlere hem de periodontal hastalığa yatkınlığın arttığı bilinmektedir. Salyanın periodontal hastalık ve sistemik enflamatuvar durumun değerlendirilmesinde kullanımı oldukça yaygındır. Miyeloperoksidaz (MPO) nötrofil kaynaklı bir enzim olup salyanın koruyucu mekanizmasında yer alan en önemli enzimlerden biridir. Bu çalışmanın amacı; menopoza giren kadınlarda çoklu metabolik risk faktörü varlığının periodontal sağlık ve salya MPO düzeyleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmaya, yaşları 30-70 arasında 176 kadın birey dahil edildi. Hastalar premenopoz (n=86) ve postmenopoz (n=90) olarak ve ayrıca metabolik risk faktörü sayısına göre sınıflandırıldı. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve sistemik özellikleri anket yardımıyla ve tıbbi kayıtlar kullanılarak belirlendi. Klinik periodontal parametrelerle birlikte salya MPO seviyeleri ölçüldü. Menopozla birlikte periodontal parametrelerin kötüleştiği ve metabolik risk faktörü sayısının arttığı tespit edildi. Periodontal parametrelerin vücut kitle indeksi, abdominal obezite, total kolesterol, trigliserid, açlık kan glikozu, kreatinin, alanin aminotransferaz, kan üre nitrojeni ve nötrofil/lenfosit oranı seviyeleri ile pozitif korelasyon göstermesine karşın, salya hacmi ile negatif korelasyon gösterdiği saptandı. Salya MPO seviyelerinin postmenopozal grupta daha yüksek seviyede olduğu görüldü. Ayrıca MPO seviyeleri ile klinik ataçman seviyesi, trigliserid ve total kolesterol/yüksek dansiteli lipoprotein oranı arasında pozitif korelasyon bulundu. Menopozda metabolik risk faktörü sayısının ve periodontal yıkımın arttığı göz önünde bulundurulmalıdır. Salya MPO seviyeleri sistemik ve periodontal enflamasyon için bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Menopause is a physiological process which increases susceptibility to periodontal disease and metabolic problems. Saliva has been used commonly as a diagnostic fluid for periodontal and systemic diseases. Myeloperoxidase (MPO) is secreted by neutrophils and it has a great role in protective mechanism of the saliva. The aim of this study was to evaluate the multiple effects of metabolic risk factors on periodontal health and saliva MPO levels in menopausal women. 176 women, between 30-70 years old, were categorized according to the menopausal status as premenopause (n=86) or postmenopause (n=90) and count of the metabolic risk factors. Sociodemographics and systemic status was determined via questionnaire and medical records. Clinical periodontal parameters and saliva MPO levels were measured. In menopause, they were increased, not only the periodontal parameter values but also count of metabolic risk factors. Periodontal parameters were positively correlated with body mass index, abdominal obesity, total cholesterol, triglyceride, fasting blood glucose, creatinine, aspartate aminotransferase, blood urea nitrogen and neutrophil/lymphocyte ratio but negatively correlated with saliva volume. Saliva MPO levels were higher in postmenopausal group than those in premenopausal group. Also it was positively correlated with clinical attachment level, triglyceride, and total cholesterol/high density lipoprotein ratio. It could be considered that in menopause more metabolic risk factors, greater periodontal breakdown. Salivary MPO may be an indicator in systemically and periodontally inflammation.