Ankara İli Pursaklar ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylerin sağlık/hastalık profilleri, bakım gereksinimleri ve kendini ihmal etme durumları niceliksel ve niteliksel bir değerlendirme
Health/disease profiles, care requirements and the conditions of encountering self-neglect of the 65 years old and older individuals living in Pursaklar district of Ankara: A quantitative and qualitative assessment
- Tez No: 420110
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma Ankara İli Pursaklar ilçe merkezinde yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylerin, sağlık/hastalık profillerinin ve bakım gereksinimlerinin belirlenmesi, kendini ihmal etme durumlarının saptanması ve bölgede hizmet veren aile hekimlerinin yaşlılara yönelik sunulan sağlık hizmetleri ve kendini ihmal konusunda sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ile ilgili düşünce ve görüşlerinin saptanmasını amaçlamıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmaya toplam 370 yaşlı birey ve 25 aile hekimi katılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin yaş ortalaması 72,20±6,39 olup, %52,7'si kadın, %47,3'ü ise erkektir. Yaşlı bireylerin %11,0'ının düzenli bir geliri yoktur ve %14,3'ü yalnız yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to detect the thoughts and opinions with respect to determining the health/disease profiles and care requirements of 65 years old and older individuals living in the city center of Pursaklar, Ankara, detecting their self-neglect conditions and the health services offered for the elderly by the family physicians serving in the region and developing the health services regarding the self-neglect. A total of 370 elderly and 25 family physicians participated in this descriptive research. Age average of the old individuals participating in the research was 72.20±6.396, and 52.7% of them were female and 47.3 of them were male. 11.0% of the old individuals do not have a regular income and 14.3% of them live alone.