Farklı sosyoekonomik düzeye sahip ilkokul çağı çocuklarda ailenin beslenme tutum ve davranışlarının çocuğun beslenme durumuna etkisi
The effects of attitude and behaviours of families to the nutrition patterns of children at elemantary school ages and living under different socioeconomic status
- Tez No: 420125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, sosyoekonomik durumu farklı olan ailelerin çocuklarının vücut ağırlığı ve yeme davranışları ile ilgili tutumlarını ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 23-56 yaş arasındaki 441'i (% 69.8) kadın ve 191'i (% 30.2) erkek olmak üzere toplam 632 ebeveyn katılmıştır. Ebeveynlere sosyodemografik özellikleri, çocuk besleme anketi (child feedig questionnaire - CFQ) ve yaşam doyum ölçeğini içeren anket uygulanmıştır. Farklı sosyoekonomik düzeydeki ilkokullardan çalışmaya katılan çocukların 333'ü kız ve 299'u erkek olmak üzere 632 çocuğun antropometrik ölçümleri alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kız çocuklarından şişman olanların %25'i düşük sosyoekonomik durumda (DSED), %56.3'ü orta sosyoekonomik durumda (OSED) ve %18.8'i yüksek sosyoekonomik durumdadır (YSED). Erkek çocukların ise %10.5'i DSED'da, %52.6'sı OSED'da ve %36.8'i YSED'dadır. Çocuklarda bodurluk oranı en yüksek DSED'daki ve en düşük YSED'daki çocuklarda görülmüştür. Çalışmaya katılan ebeveynlerde çocuk besleme anketi (child feedig questionnaire - CFQ)'nin alt faktörlerinden olan“algılanan sorumluluk”ve“izlem”de en yüksek puan ortalaması olduğu bulunmuştur.“Kısıtlama”ve“yeme baskısı”alt ölçeği en yüksek DSED'da kız çocuğu olan ebeveynlerde ve YSED'da erkek çocuğu olan ebeveynlerde bulunmuştur. DSED'daki ve OSED'daki kız çocukların BKİ değerleri ile ebeveynlerin BKİ değerleri arasında pozitif yönde korelasyon vardır. OSED'daki erkek çocukların ve ile ebeveynlerin BKİ değerleri arasında pozitif yönde korelasyon bulunmuştur. Erkek çocukların yaşa göre BKİ değerleri arttıkça DSED'daki ebeveynlerin“algılanan ebeveyn ağırlığı”,“algılanan çocuk ağırlığı”davranışı artmakta ve“kısıtlama”davranışı azalmaktadır. OSED'daki erkek çocuğu olan ebeveynlerin ise“algılanan ebeveyn ağırlığı”ve“kısıtlama”davranışı artmaktadır. YSED'daki ebeveyenlerde ise yaşa göre BKİ değerleri arttıkça ebeveynlerin“algılanan çocuk ağırlığı”alt faktör ortalaması da artmaktadır. DSED'daki kız çocukların yaşa göre BKİ değerleri arttıkça ebeveynlerin“algılanan ebeveyn ağırlığı”alt ölçeğin ortalaması artmakta ve“yeme baskısı”davranışının alt ölçeğinin ortalaması azalmaktadır. OSED ve YSED'daki kız çocukların yaşa göre BKİ değerleri ile ebeveynlerin“algılanan ebeveyn ağırlığı”ve“algılanan çocuk ağırlığı”arasında pozitif anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Ancak yaşa göre BKİ değerleri ile OSED'daki ebeveynlerin“izlem”davranışı ve YSED'daki ebeveynlerin“yeme baskısı”davranışları arasında negatif anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerde“çocuk ağırlığı hakkında ilgi artarken”, DSED, OSED'daki ve YSED'daki ebeveynlerin“algılanan sorumluluk”,“kısıtlama”,“yeme baskısı”ve“ izleme”davranışı da artmaktadır. Ebeveynlere belli aralıklarla sağlıklı yemek pişirme, sağlıklı besin tüketimi, çocuk beslenmesi konusunda eğitimler verilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
This paper is prepared to determine the attitudes and behaviours of families coming from different socioeconomic conditions, towards the weight of their children and nutrition. A total of 632 adults between the ages of 23-56, including 441 woman (% 69.8) and 191 men (% 30.2) participated to this work. Parents was administered sociodemographic characteristics, child feedig questionnaire (CFQ) and the life satisfaction scale survey. Anthropometric measurements of 333 females and 299 males who participated to this work from primary schools of different socioeconomic conditions are made. After the analysis, %25 of the obese girls are found to be at low socioeconomic conditions, %56.3 are at mid socioeconomic conditions while %18.8 are at high socioeconomic conditions. %10.5 of male children are found to be at low socioeconomic conditions, % 52.6 are found at mid socioeconomic conditions while %36.8 are at high socioeconomic conditions. Shortness ratio of children is found at maximum between low socioeconomic conditions and at minimum between high socioeconomic conditions.“Perceived responsibility”and“monitoring”which are two subfactors of child feeding questionnaire are found at high averages among the parents contributing to this work.“Restriction”and“Pressure to eat”subfactors are found at max at the following; 1-Parents living in low socioeconomic conditions and having female children, 2-Parents living in high socioeconomic conditions and having male children. Female children' body mass indexes studied under low and mid socioeconomic conditions have positive correlation with their parents' body mass indexes. A positive correlation is found between male children studied under mid socioeconomic conditions and their parents' body mass indexes. As the body mass index values of the male children rises, perceived family weight and perceived child weight of parents living in low socioeconomic conditions rise some how restriction behaviours decreases. Perceived family weight and restriction increases at the parents living in mid socioeconomic conditions and having male children. It is deduced that as the“body mass index”value increases in adults living at high socioeconomic conditions,“perceived child weight”subfactor average of the adults also increases.It is found that, as the body mass index values according to the age of female children who are living in low socioeconomic conditions increases, the average of their parents'“perceived family weight”subfactor increases and the average of subfactor“pressure to eat behaviour”decreases. It is found that there is a positive meaningful relationship between body mass index according to age of female children in mid and high socioeconomic conditions and“perceived family weight and perceived child weight”of their parents. Somehow, a negative meaningful relationship is found between“body mass index according to age”and monitoring behaviours of parents living in mid socioeconomic conditions as well as with monitoring behaviours of parents living in high socioeconomic conditions. As the 'Parents Concerns About Child Weight' increases in low, mid and high socioeconomic conditions, their perceived responsibility, pressure to eat and monitoring behaviours also increases. Parents must be training on cooking healthy, healthy food consumption, child nutrition.