Farklı fonksiyonel seviyedeki duchenne musküler distrofili çocuklarda yorgunluğun değerlendirilmesi
Duchenne muscular dystrophy in children evaluation of fatigue in the different functional levels
  1. Tez No: 420127
  2. Yazar: HALİL ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÇalıĢma, farklı fonksiyonel seviyedeki Duchenne Musküler Distrofi (DMD)‟li çocuklarla benzer yaĢtaki sağlıklı çocukların yorgunluklarını ve enerji tüketimlerini karĢılaĢtırmak amacıyla planlandı. ÇalıĢmaya yaĢları 6-11 yıl arasında değiĢen, Brooke Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması‟na göre Seviye 1‟den 18, Seviye 2‟den 17, Seviye 3‟ten 17 olmak üzere DMD tanısı almıĢ 52 çocuk ve benzer yaĢtaki 17 sağlıklı çocuk dahil edildi. Olguların demografik bilgileri kaydedildi. Olguları değerlendirmek için alt ekstremite limitasyon ve kısalıkları değerlendirmesi, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), Northstar Ambulasyon Değerlendirmesi (NSAA), Fizyolojik Harcama Ġndeksi (FHĠ), Brooke fonksiyonel sınıflaması, Süreli Performans Testleri, Pediatrik YaĢam Kalitesi Envanteri (PedsQL) YaĢam Kalitesi yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is designed to compare the fatigue and energy consumption of children with DMD in different functional levels with the healthy children of similar age. Sixty nine children between the ages of 6 and 11 were included in this study where 52 of them were diagnosed with Duchenne Musclar Dysthropy (DMD) in Level I (18 patients), Level II (17 patients), and Level III (17 patients) according to Brooke Functional Classification Scale and 17 of them healthy children were included. The demographic characteristics of the children were recorded. Lower limb limitation and shortness assessment, 6 Minute Walk Test (6MWT), Northstar Ambulatory Assessment Scale (NSAA), Physiological Cost Ġndex (PCI), Brooke functional classification, Timed performance tests, The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) life quality methods were used to assess the children.