Primer siliyer diskinezili ve sağlıklı çocuklarda anaerobik-aerobik güç oranının karşılaştırılması
Comparison of anaerobic-aerobic power ratio between children with primary ciliary dyskinesia and healthy subjects
  1. Tez No: 420142
  2. Yazar: SENEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Primer siliyer diskinezi (PSD), egzersiz kapasitesini olumsuz yönde etkiler, yaşam biçimini kısıtlar ve morbiditeye yol açar. Bu çalışmanın amacı PSD'li çocuklarda anaerobik-aerobik güç oranının belirlenmesi ve normal gelişim gösteren çocukların değerleri ile karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya PSD tanısı ile izlenen 31 hasta ve onlarla yaş-cinsiyet açısından uyumlu 30 sağlıklı çocuk alındı. Fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Postür analizi, solunum fonksiyon testi, periferal kas kuvveti ölçümü, Kas Güç Sürat testi ve Modifiye Mekik Yürüme Testi yapıldı. Egzersiz testleri öncesinde ve sonrasında kalp hızı, kan basıncı ve oksijen satürasyonu, dispne ve yorgunluk algılaması (Modifiye Borg Skalası) kaydedildi. Çocukların fiziksel aktivite düzeyi Bouchard Üç Günlük Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. PSD'li çocukların lateral ve toplam postür puanları, sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak daha yüksekti (p0.05). PSD'li bireylerin Kas Güç Sürat testi toplam süresi sağlıklı bireylerden iststistiksel olarak daha yüksek, zirve ve ortalama güç değerleri, sağlıklı gruba göre daha düşüktü (p0.05). Sonuç olarak, PSD'li bireylerin erken dönemde solunum fonksiyonları, postür, anaerobik ve aerobik kapasiteleri etkilenmektedir. PSD'li bireylere yönelik ileri çalışmalarda egzersiz eğitiminin pulmoner fonksiyonlar, postür ve egzersiz kapasitesine etkileri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Primary ciliary dyskinesia (PCD) affects exercise capacity, restricts lifestyle and increases morbidity. The aim of the study was to determine anaerobic-aerobic power ratio and in children with PCD and compare to healthy children. Thirty-one children diagnosed with PCD and 30 sex-age matched healthy children were participated in the study. Physical and demographic characteristics were recorded. Posture analysis, pulmonary function test, peripheral muscle strength tests, muscle power sprint test, and Modified Shuttle Walk Test were performed. Heart rate, blood pressure, oxygen saturation, and dyspnea and fatigue perception (Modified Borg scale) were recorded before and after the exercise tests. Bouchard Three-day Physical Activity Record Test was used to determine children's physical activity level. Lateral and total posture scores were significantly higher in patients with PCD than those of healthy children (p0.05). Muscle power sprint test total time was significantly higher, peak and mean power were significantly lower in PCD patients compared to healthy subjects (p0.05). In conclusion, pulmonary function, posture, anaerobic and aerobic capacity are negatively affected in early stages patients with PCD. The effects of exercise training on lung function, posture and exercise training should be investigated.