Tip 2 diyabet hastalarında beslenme durumu ve duygusal stres arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assesment of relation the nutritional status and emotional distress of patients with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 420143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tip 2 diyabetli (Tip 2 DM) hastaların, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları ve beslenme durumları ile duygusal stres ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada Ankara Özel Ortadoğu 19 Mayıs Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran, yaşları 19-64 yıl arasında değişen Tip 2 DM tanısı almış 165 hasta rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamındaki bireylerin genel bilgileri, besin tüketim durumları, fiziksel aktivite düzeyleri; anket kağıdına kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri alınarak beden kütle indeksleri (BKİ) ve bel/kalça oranları hesaplanmıştır. Tip 2 DM'lu hastaların duygusal stres ve depresyon düzeyleri, Türk hastalarda geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Diyabetle İlgili Sorunlu Alanlar Ölçeği (DİSA) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the relationship between anthropometric measures, biochemical markers, nutritional status, emotional distress and depression status in Type 2 diabetic patients. In this study, one hundred and sixty five patients who applied to Diet Department of Ankara Özel Ortadoğu 19 Mayıs Hospital with a diagnosis of diabetes, aged between 19-64 years, were randomly selected. Patients filled a survey to determine the nutritional status and physical activity levels, to measure anthropometric measurements in order to calculate BMI and waist/hip ratio. Their emotional distress scores were measured by Problem Areas in Diabetes Questionnaire (PAID) and depression scores were measured by Beck Depression Scales that were culturally adaptated and validated in Turkish patients. Low-income patients had higher emotional distress score than others; patients with diabetes duration >5 years had higher emotional distress score than patients with diabetes duration 5 years had higher depression score than patients with diabetes duration