Farklı braket tipi ve ark teli uygulamalarının kanin distalizasyonuna etkilerinin klinik olarak karşılaştırılması
A clinical comparison of the effects of practices of different bracket types and archwire combinations on canine distalization
- Tez No: 420145
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKEN KOCADERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst birinci premolar dişlerinin çekim endikasyonu olan Sınıf I veya Sınıf II malokluzyonlu bireylerin kanin distalizasyonunda, farklı braket tipi ve ark teli uygulamalarının başarısını karşılaştırmaktır. Bu amaçla yaş ortalaması 13,8 ± 1,9 yıl olan 22 bireyde maksiller kanin dişler, .018'' slot kapaklı- Biopassive ve konvansiyonel- Mini Sprint braketlerle .016'' paslanmaz çelik ark telleri üzerinden; yaş ortalaması 14,0 ± 1,1 yıl olan 20 bireyde maksiller kanin dişler, .022'' slot kapaklı- Biopassive ve konvansiyonel- Mini Sprint braketlerle .020'' çelik ark telleri üzerinden distalize edilmiştir. Tedavi başında (T0), dişler seviyelendikten sonra (T1) ve kanin distalizasyonu tamamlandıktan sonra (T2) maksiller alçı modeller ve dijital panoramik radyograflar alınmıştır. Ek olarak, tedavi başında dijital lateral sefalometrik radyograf alınmış ve kanin distalizasyonu başlangıcından itibaren aylık ağız içi ölçümler yapılmıştır. Elde edilen verilere göre; distalizasyon sırasında kapaklı braketlerle, konvansiyonel braketlerden daha fazla rotasyon ve eğilme meydana gelmiştir. Üst molarların ankraj kaybı açısından gruplar arasında farklılık bulunmamıştır. Kapak mekanizmalarından bağımsız olarak distalizasyon; .018'' slot braketlerle, .022'' slot braketlerden daha kısa sürmüştür. Aylık distalizasyon miktarı kapaklı braketlerle, konvansiyonel braketlerden daha fazla bulunmuştur. Kapaklı braketlerle kaninler daha hızlı distalize edilmesine rağmen rotasyon ve eğilme gibi etkilerin daha fazla olması toplam tedavi süresini arttırmıştır. Tüm bu verilerin ışığında; çekimli olgularda .018'' slot konvansiyonel braketlerin kullanılması daha avantajlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to compare performances of different bracket types and archwire combinations during canine distalization after extraction of upper first premolar in Class I and Class II patients. For this purpose, 22 patients' (with a mean age of 13,8 ± 1,9) maxillary canine distalization was achieved with .018'' slot self-ligating - Biopassive and conventional - Mini Sprint brackets on a .016'' stainless steel archwire and 20 patients' (with a mean age of 14,0 ± 1,1) maxillary canine distalization was achieved with .022'' slot self-ligating - Biopassive and conventional - Mini Sprint brackets on a .020'' stainless steel archwire. Each subject's maxillary dental study casts and digital panoramic radiographs were obtained at the beginning of the treatment (T0), after alignment of the teeth (T1) and after canine distalization was completed (T2). In addition to these, digital lateral cephalometric radiographs were taken at the beginning of the treatment and intraoral measurements were made for every month since the beginning of the canine distalization. According to the data; during canine distalization, rotation and tipping were occured with self- ligating brackets more than with conventional brackets. Both treatment groups showed similarity with regard to anchorage loss for upper molars. Regardless of closure mechanism, duration of distalization was shorter with .018'' slot brackets than .022'' slot brackets. Distalization rate per month was found higher with self-ligating brackets than with conventional brackets. Although with self-ligating brackets canine distalization was faster, more effects such as rotation and tipping increased total treatment time. Based on all these data; during treatment of extraction cases usage of .018'' slot conventional brackets was found more advantageous.