Kontrol altındaki tip 1 diyabetli bireylerde diş hareketi sırasında rezorpsiyon markerlarının incelenmesi
Examination of resorption markers during tooth movement in individuals with controlled type 1 diabetes
- Tez No: 699108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAZGI AY ÜNÜVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu prospektif klinik çalışmanın amacı sistemik olarak kontrol altında olan Tip I diyabetli (T1DM) bireyler ile sistemik olarak sağlıklı bireylerde sabit ortodontik tedavi sırasında yapılan maksiller kanin distalizasyon aşamasında diş eti oluğu sıvısındaki (DOS) tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α) ve nükleer faktör kappa beta'nın reseptör activator ligandı (RANKL) konsantrasyonunun değerlendirilip karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 21 T1DM'li (14 kadın, 7 erkek, ort yaş: 13,95) ve 21 (11 kadın, 10 erkek, ort yaş: 14,76) sistemik olarak sağlıklı 14 ve 24 nolu dişlerin çekilmesi planlamış Angle Sınıf II molar ve kanin ilişkiye sahip toplam 42 birey dahil edilmiştir. Sectional olarak sırası ile 0,014, 0,016, 0,016*0,016, 0,016*0,022 ve 0,019*0,025 inch süper elastik nikel titanyum ark telleri ile seviyeleme yapılmıştır. Distalizasyon sırasında sürtünmenin azaltılması amacı ile 2 ay boyunca 0,019*0,025 paslanmaz çelik (SS) ark telleri uygulanan braket slotlarına son olarak 0,016*0,022 inch SS teller sectional olarak uygulanmıştır. 13 numaralı dişlerin distal diş eti oluğundan kağıt stripler kullanılarak kanin distalizasyonu öncesi (T0), mini vidalardan ankraj alınarak 150 gr kanin distalizasyon kuvveti uygulandıktan 24 saat sonra (T1), 7. gün (T2) ve 21. gün (T3) DOS örnekleri alınarak DOS hacmi, TNF-α ve RANKL düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmamızdaki DOS örnekleri Enzyme Linked-Immuno-Sorbent Assay (ELISA) kitleri kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler; ortalama ± standart sapma, ortanca (minimum–maksimum), sayım verileri ise sayı (n) ve yüzde (%) olarak sunulmuştur. Analitik değerlendirme için gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalarda Friedman testi, ikişerli karşılaştırmalar Wilcoxon sıralı işaretler testi yapılmış ve Bonferroni düzeltmesi kullanılarak değerlendirilmiştir. P 0,05). Diyabet ve sağlıklı gruplar karşılaştırıldığında; diyabetli grubun T0, T1, T2 ve T3 TNF-α (p0,05). Farklı ölçüm zamanları arasındaki DOS hacmi düzeyinin farklarına ait değerlerin diyabet ve sağlıklı gruplarına göre karşılaştırılmasına göre; T1-T0 DOS hacmi farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Çalışmamızdaki iyi kontrollü T1DM'de daha yüksek düzeyde rezorpsiyon marker seviyesi görülmesine karşı ortodontik kuvvete bağlı oluşan bir farklılık bulunmamıştır. Sağlıklı ve diyabetli bireylerde diş hareketine karşı benzer cevaplar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this prospective clinical study is to evaluate and compare the receptor activator ligand (RANKL) concentration of the tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and nuclear factor kappa beta in gingival crevicular fluid (GCF) at the distalization stage of the maxillary canine during fixed orthodontic treatment in patients with systemically controlled T1DM and systemically healthy individuals. Material and Methods: Angle Class II molars and teeth with 21 T1DM (14 females, 7 males, mean age: 13.95) and 21 (11 females, 10 males, mean age: 14.76) systemically healthy teeth 14 and 24 planned to be extracted in the study with total of 42 individuals with canine relationships have been included. Sectional leveling was done with 0,014, 0,016, 0,016*0,016, 0,016*0,022 and 0,019*0,025-inch super elastic nickel titanium arch wires, respectively. In order to reduce friction during distalization, 0.019*0.025 stainless steel (SS) arch wires were applied for 2 months, and finally, 0.016*0.022-inch SS wires were applied sectionally to the bracket slots. GCF samples were taken from the distal gingival groove of teeth number 13 before distalization of the canine (T0) using paper strips, 24 hours (T1), day 7 (T2) and day 21 (T3) after 150 g of canine distalization force was applied by anchoring mini screws GCF volume, TNF-α and RANKL levels were determined. Descriptive statistics; mean ± standard deviation, median (minimum–maximum), count data are presented as numbers (n) and percentage (%). For analytical evaluation, Mann-Whitney U test has been used for intergroup comparisons, Friedman test for intragroup comparisons, Wilcoxon sequential signs test for pairwise comparisons and using Bonferroni correction has been evaluated. P0.05). When diabetes and healthy groups were compared; T0, T1, T2 and T3 TNF-α (p0.05). Compared the differences in GCF volume levels between different measurement times compared to the diabetes and healthy groups, the T1-T0 GCF volume value in the healthy group was found to be statistically significant and higher (p0.05). Conclusion: It was concluded that orthodontic force increased the GCF volume and caused an increase in resorption marker levels. In addition, it was observed that individuals with diabetes had higher resorption marker levels against orthodontic force compared to healthy individuals.