Orak hücre anemili hastaların işitme ve denge fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of hearing and balance functions of patients with sickle cell anemia
- Tez No: 420148
- Danışmanlar: DOÇ. BİLGEHAN BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Orak hücre anemisi kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin anormalliği ile karakterize kalıtsal bir kan hastalığıdır. Mikro vasküler olaydan geniş musküler aktiveteye kadar geniş vazo oklüziv olaylarla karakterizedir. Koklear fonksiyonda bu vazooklüzyondan etkilenebilir ve dış tüy hücrelerindeki iskemiden dolayı işitmede progresif bozulmalar olabilir. Orak hücre anemili hastalarda vertigo bulguları da vardır, ancak çok sık gözlenmez. Bu çalışmada orak hücre anemisinin işitme ve denge sistemi üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesi' nde 46 orak hücre anemisi olan hasta ve 45 sağlıklı birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcıların 125-16.000 Hz arası 15 frekansta saf ses işitme eşikleri, akustik refleks eşikleri, DPOAE, TEOAE amplütüdleri ve videonistagmografi uygulanmış ve sonuçları incelenmiştir. Orak hücre anemili kişilerin 125-16000Hz arası tüm işitme eşikleri, saf ses ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Sickle cell anemia is a hereditary blood disease which is characterized by hemoglobin anomaly in the red blood cells. It is characterized by a wide range of vaso occlusive events from micro vascular events to extensive muscular activity. The cochlear function may be affected by this vaso occlusion and progressive disorders may take place in hearing due to ischemia in the outer hair cells. In patients with sickle cell anemia, vertigo findings are present as well; however this is not seen very frequently. In this study, it is aimed at determining what kind of effects sickle cell anemia has on the hearing and balance system. Our study has been conducted on 46 patients with sickle cell anemia and 45 healthy individuals in Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Department of Otolaryngology Audiology Unit. For all the participants included in the study, their pure tone hearing thresholds in 15 frequencies between 125-16.000 Hz, acoustic reflex thresholds, DPOAE, TEOAE amplitudes and videonystagmography findings have been determined. All hearing thresholds between 125-16000Hz, pure tone averages of patients with sickle cell anemia has been found statistically significant to be higher than the control group (p0,05).