Siklofosfamid ile sistit oluşturulan sıçanların detrusor düz kasında kasılma yanıtlarının mekanizmasının incelenmesi
Investigation of contraction mechanisms in detrusor smooth muscle of rats having cyclophosphamide-induced cystitis
  1. Tez No: 420147
  2. Yazar: MERVE DENİZALTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT TUĞBA KANDİLCİ, PROF. DR. İNCİ ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnterstisyel sistit aşırı aktif mesane semptomları ile karakterize kronik inflamatuvar bir hastalıktır ve mesane detrusor düz kasının kasılmasını etkilemektedir. Bu tez çalışmasında; 1., 4. ve 7. günlerde intraperitoneal olarak uygulanan siklofosfamid ile oluşturulan sistit modelinde β-eskin ile permeabilize edilmiş sıçan mesane detrusor düz kasında karbakol ile indüklenen kasılma yanıtında hücre içi depolardan kalsiyum salıverilmesi, hücre içi kalsiyum artışı ve kalsiyum sensitizasyonu mekanizmaları incelenmiştir. Sistitte permeabilize detrusor düz kasında karbakol ile elde edilen kasılma yanıtları artmaktadır. Sarkoplazmik retikulumdan kalsiyum ile indüklenen kalsiyum salıverilmesinin indüklenmesinin yanı sıra Rho kinaz ve protein kinaz C (PKC) yolaklarının karbakol kasılmasındaki bu artışta rol oynadıkları gösterilmiştir. Ayrıca, sistitte arttığı görülen karbakol ile indüklenen kalsiyum sensitizasyonu yanıtının ise majör olarak PKC yolağı üzerinden aktive olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular hem bu deney modelinin benzer çalışmalarda kullanılabilmesi açısından hem de sistit tedavisinde yeni ilaç moleküllerinin geliştirilebilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Interstitial cystitis is a chronic inflammatory disease characterized by overactive bladder symptoms and it has been known to affect detrusor smooth muscle contraction. In the present study; calcium release from intracellular stores, intracellular calcium increase and calcium sensitization mechanisms were investigated on carbachol-induced contractions in permeabilized rat detrusor smooth muscle in cystitis induced by cyclophosphamide administered intraperitoneally on 1, 4 and 7 days. Carbachol-induced contractions were increased in permeabilized detrusor smooth muscle having cystitis. According to our data, both Rho kinase and protein kinase C (PKC) pathways and an induction in calcium induced calcium release from sarcoplasmic reticulum play a role in that increase. Furthermore, it was determined that PKC is a major pathway in carbachol-induced calcium sensitization that is increased in bladders of rats having cystitis. These findings are important in terms of using this experimental model in similar studies and further development of novel drug therapies in treatment of cystitis.