Lisanslı sporcuların okul başarısının değerlendirilmesi
Assessment of academic performance of licensed athletes
- Tez No: 420165
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sporcu öğrencilerdeki okul başarısının ve başarıyı etkileyen faktörlerin kapsamlıca araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, lisanslı sporcularda okul başarısı ve etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, ortaokul-lise düzeyinde eğitim gören 111 lisanslı sporcu alındı. Sporculara araştırmacı tarafından geliştirilen, kişisel, ailesel, okula ait bilgileri ve okul başarısını etkileyebilecek faktörleri kapsayan sorular içeren bir anket uygulandı. Okul başarıları karne notları dikkate alınarak matematik, fen bilgisi, dil bilgisi ve sosyal bilgiler olarak,spora başlamadan önce ve sonra değerlendirildi. Sporcuların 51'i Ankara'da (Grup 1), 60'ı Kahramanmaraş'ta (Grup 2) yaşıyordu. Öğrencilerdeki okul başarısının spora başlamadan önce ve sonrasında nasıl olduğu, sporun okul başarısına etkileri ve okul başarısını etkileyen diğer faktörler tüm grupta ve gruplar arasında değerlendirildi. İstatistikler SPSS 21 paket programında, verilerin karşılaştırılmasında t-testi, başarı ile ilişkili faktörlerde lojistik regresyon analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
There is no comprehensive study that examines the academic performance of licensed student athletes and the factors influencing their success rates. The aim of this study was to evaluate the academic performance and related factors in licensed athletes. One hundred eleven licensed athletes at junior high school level were enrolled. Participants filled out questionnaires specifically designed to assess for factors affecting academic performance, where personal and familial factors as well as their evaluations on the school they were attending were also taken into consideration. Their academic success rates were evaluated out of mean grade points before as well as after professional sports activities. Academic fields that were graded were, namely, mathematics, life sciences, language and grammar studies as well as social sciences. 51 of participants lived in Ankara (Group 1) and the other 60 lived in Kahramanmaraş (Group 2). The effects of sport and other factors that may affect school success in all groups and between the groups, were evaluated before and after sports.SPSS21software packagefor statistics, t-testfor comparison of data and,logistic regression analysiswas performed to evaluate the factors associated with school success.P