2011-2015 yılları arasında aferez merkezinde yapılan terapötik aferez işlemlerinin klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
The evaluatioin of the clinical and labarotory findings of the therapeutic apheresis which were made in the apheresis center between the years 2011-2015
  1. Tez No: 420171
  2. Yazar: HARUN YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ KİKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
2011-2015 Yılları Arasında Aferez Merkezinde Yapılan Terapötik Aferez İşlemlerinin Klinik ve Laboratuvar Bulgularının Değerlendirilmesi Aferez, kanın bir cihazdan geçirilerek bir ya da daha fazla bileşene ayrılması, ayrılan kısmın yerine konularak ya da konulmadan, geri kalan kısmının da ekstrakorporeal tedavi uygulanarak ya da uygulanmadan hastaya verilmesi işlemidir. Terapötik aferez tedavi amaçlı hasta kanının ekstrakorporeal bir cihazla istenilen kan komponentinin ayrıştırılması için kullanılan tüm aferez prosedürlerine genel olarak verilen isimdir. Bu çalışma da Ocak 2011 – Ocak 2015 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Hastanesi Aferez Merkezi'nde yapılan terapötik aferez uygulamalarının 2013 ASFA Kılavuzu ışığında kategorizasyonu güvenilirlik ve etkinliğinin laboratuvar ve klinik olarak değerlendirilmesi, ortaya çıkan komplikasyonlar ve terapötik aferez uygulamalarının iyileştirilebilmesine yönelik önerilerde bulunulması amaçlandı. Aferez merkezimizde Ocak 2011 - Ocak 2015 tarihleri arasında 151 hastaya 29 farklı tanı ile 1258 seans terapötik aferez gerçekleştirilmiştir. Klinikler tarafından terapötik aferez uygulanması öngörülen hastanın aferez merkezi ile konsülte edilerek hangi terapötik aferez yönteminin ne kadar süre ile uygulanacağı ve terapötik etkinliğin izlemi için hangi takip parametrelerinin kullanılacağılının önceden belirlenmesinin tedavi başarasını artırabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Evaluatıoın Of The Clınıcal And Labarotory Fındıngs Of The Therapeutıc Apheresıs Whıch Were Made In The Apheresıs Center Between The Years 2011-2015 Apheresis is the separation of the blood's components through a device. It is the process of replacement or nonreplacement of divided components and also it is the process of giving the patient of the other components of the blood with an extracorporal treatment or not. Therapeutic apheresis is the general name of the whole apheresis procedures which were used for the separation of the blood components with an extracorporal device for the treatment of patient. This study was made for evaluation of laboratory and clinic reliability and effectiveness of therapeutic apheresis; and evaluation of occured complications in the apheresis in Unit of Ataturk University Hospital between January 2011 - January 2015. It was aimed to make proposals for impromovent the therapeutic apheresis application in the light of Guide of 2013 ASFA. In our apheresis center, 1258 seances therapeutic apheresis were made to 151 patients with 29 differents diagnoses between January 2011 – January 2015 sessions. We believe that the curing chance of diseases will be higher by the therapeutic apheresis if the duratin, the parameters of following the therapeutical efficiency and the suitable apheresis method will be determined before the application with the colsultation of apheresis unit.