Term bebeklerde serum D vitamini bağlayıcı globulin düzeyinin anne ve bebek D vitamini düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between serum vitamin D binding globulin level of term babies and maternal and neonatal vitamin D levels
- Tez No: 420174
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DÖNERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Term Bebeklerde Serum D Vitamini Bağlayıcı Globulin Düzeyinin Anne ve Bebek D Vitamini Düzeyleri ile İlişkisi Giriş ve Amaç: Yenidoğan bebeklerde serum D vitamini düzeyi düşük iken serum Ca, P, ALP, Mg ve PTH düzeylerin normal olması klinik pratikte nadir olmayan bir durumdur. Serum D vitamini bağlayıcı protein (DVBP) yüksekliği organizmada gerçek bir D vitamini eksikliği olmadan yukarıda açıklanan laboratuvar bulgularına neden olabilir. Bununla birlikte, yenidoğan döneminde serum DVBP ile D vitamini arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı düşük serum D vitamini düzeyine rağmen serum Ca, P, Mg, ALP ve PTH düzeyleri normal olan yenidoğanlarda serum DVBP ile D vitamini arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu çocuklara profilaktik dozda (400 IU/gün) verilen D vitaminin serum D vitamini üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Serum Ca, P, ALP, Mg ve PTH düzeyleri normal sınırlarda olan anne ve onların term yenidoğan bebekleri serum D vitamin düzeylerine göre düşük (Grup A) ve normal (Grup B) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki anne ve bebeklerin DVBP düzeyleri ölçüldü. Grup A'daki anne ve bebeklere oral 400 ünite/gün D vitamini verildi. Doğumdan sonraki 45-60. günlerde Grup A'daki anne ve bebeklerin serum Ca, P, ALP, Mg, PTH, D vitamini ve DVBP düzeyleri tekrar ölçüldü. Bulgular: Hem Grup A'da hem de Grup B'de 30 anne-bebek çifti yer aldı. İki grubun karşılaştırılmasında hem anne hem de bebeklerin serum Ca, P, Mg, ALP ve PTH düzeyleri bakımından fark bulunmazken, Grup A'daki anne ve bebeklerin serum D vitamin düzeylerinin anlamlı olarak daha düşük (sırasıyla, p= 0.000 ve p=0.000) ve DVBP düzeyinin anlamlı olarak yüksek olduğu (sırasıyla, p=0.04 ve p=0.004) bulundu. Grup A'nın takibinde annelerin serum Ca ve D vitamini düzeylerinde anlamlı bir artış (sırasıyla, p=0.000; p=0.000) saptanırken, DVBP düzeylerinde farklılık bulunmadı. Buna karşılık, bebeklerin serum D vitamini düzeyleri anlamlı olarak artarken (p=0.000), DVPB düzeyi anlamlı olarak azaldı (p=0.004).
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Serum Vitamin D Binding Globulin Level of Term Babies and Maternal and Neonatal Vitamin D Levels Background and Aim: It is not uncommon situation that newborns have normal serum Ca, P, Mg, ALP, and PTH levels despite low vitamin D. Serum vitamin D binding protein (VDBP) may play a role in that situation. However, there is no any study investigated the relationship between serum vitamin D and VDBP in neonatal period. The aim of this study is to examine the relationship between serum vitamin D level and VDBP in neonates who have normal serum Ca, P, Mg, ALP, and PTH levels despite low vitamin D and investigate the effect on serum vitamin D level of prophylactic vitamin D dose (400 unite/day). Material and Methods: Mothers and their newborn, whose serum Ca, P, Mg, ALP, and PTH levels are normal, were separated into two groups according to their serum vitamin D level (group A, low vitamin D; group B, normal vitamin D). VDBP level was measured in both group. Mothers and their newborn in group A were given 400 unite/day vitamin D. Serum Ca, P, ALP, Mg, PTH, vitamin D, and DVBP levels in group A were re-measured on the postnatal 45-60th days. Findings: Both group A and group B had 30 mother-newborn pairs. There was no difference between group A and B in terms of serum Ca, P, Mg, ALP, and PTH levels of mothers and their newborn, whereas mothers and their newborn in group A had significantly lower vitamin D (p= 0.000 and p=0.000, respectively) and higher VDBP (p=0.04 and p=0.004, respectively). On the 45-60th days, mothers' serum Ca and vitamin D levels significantly increased (p=0.000; p=0.000, respectively), whereas there was no difference in DVBP level. Newborns' vitamin D level significantly increased (p=0.000), but DVBP level significantly decreased (p=0.004).