Retinal ven tıkanıklıklarında serum endocan, VEGF ve anjiopoetin 1- 2 düzeyleri
In retinal vein occlusion serum endocan, vegf and anjiopoetin 1- 2 levels
- Tez No: 420184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Retinal ven tıkanıklığı (RVT) olgularında serumda Angiopoietin- 1(Ang-1), Angiopoietin- 2 (Ang-2),Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve Endocan (ESM-1) düzeylerinin kontrol grubuyla ve bu markerların klinik hastalık aktivitesi açısından karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na 1 Haziran 2015 - 1 Eylül 2015 tarihleri arasında başvuran 43 retinal ven tıkanıklığı olan hastalardan ve sistemik herhangi bir hastalığı olmayan 43 sağlıklı bireyden venöz kan örnekleri alındı. Bunların 31'inde retinal ven dal tıkanıklığı, 12'sinde retina ven kök tıkanıklığı mevcuttu. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 62,23±10,19, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 60,27±5,53 idi. Hastaların 24'ünde (%54,5) sağ göz, 19'nda (%43,2) sol göz tutulumu mevcuttu. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu. Olguların hepsinde hipertansiyon, 15'inde Diabetes Mellitus mevcuttu. Hastaların 30'unda (%68,2) iskemik tip RVT, 13 'ünde (%29,5) noniskemik tip RVT mevcuttu. 31 (%70,5) hastada retinal ven dal tıkanıklığı(RVDT), 12 (%27,3) hastada retina ven kök tıkanıklığı(SRVT) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to evaluate the serum Ang-1,Ang-2,VEGF and Endocan(ESM-1) levels in patients with retinal vein occlusion(RVO) and compare it with control group, correlation of markers to illness activity. Materials and Methods: Venous blood samples were taken 43 patients with RVO and 43 healty subjects who were apply to Atatürk Univesity Medical Faculty Eye Diseases Policlinic between 1 June 2015 and 1 September 2015. 31 of 43 patients were branch RVO,12 patients were central RVO. Results: The mean patients age was 62±10,19 and 60,27±5,53 control group. 24 of 43 patients (%54,5) with RVO suffered from right eyes, 19 patients (%43,2) were suffered from left eyes. There was no statically significant differences in age and sex between patients and control group. All patients had hipertansion,15 patients had diabetes mellitus. 30 patients(%68,2) had RVO with ischemic type,13 patients(%29,5) had RVO with nonischemic type. 31 patients(%70,5) had branch RVO,12 patients(%27,3) central RVO.