Retinal ven tıkanıklıklarında intravitreal deksametazon implant ile ranibizumab injeksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of intravitreal dexamethasone implant and ranibizumab injection in retinal vein occlusions
  1. Tez No: 625904
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BİKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN SEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Retina ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisinde intravitreal deksametazon ve ranibizumab injeksiyonu sonrası maküla kalınlığı, görme keskinliği, göz içi basıncı değişikliklerinin belirlenmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada retina ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisi için intravitreal deksametazon ve ranibizumab injeksiyonu uygulanan 61 hastanın (42 hasta RVDT, 19 hasta SRVT idi) 61gözü incelendi. Hastaların injeksiyon öncesi, injeksiyon sonrası 1. ay, 3. ay ve 6.ay en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK), maküla kalınlığı ve göz içi basıncı değişiklikleri, demografik verileri ve komplikasyonlar değerlendirildi. BULGULAR: Hipertansiyon (%57,4) en sık izlenen sistemik hastalık idi. RVT olgularının intravitreal deksametazon ve ranibizumab uygulaması öncesi ortalama EDGK'si ve ortalama maküla kalınlıkları ile 1.ay, 3.ay, 6.ay ortalama EDGK'si arasında istatistiksel anlamlı artış, ortalama maküla kalınlığında anlamlı azalma tespit edildi. (p0,05). SONUÇ: RVDT ve SRVT hastalarının sistemik risk faktörleri açısından tetkiki önemlidir. RVT hastalarında tekrarlanan intravitreal ranibizumab injeksiyonları ve intravitreal deksametazon implantı ile görme keskinliğinde ve maküla ödeminde istatistiksel olarak anlamlı düzelme görülmüştür. Deksametazon implantı sonrası göz içi basıncı yüksekliği yakından takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The objectives were to evaluate visual acuity, macular thickness and intraocular pressure after intravitreal ranibizumab and dexamethasone injection for macular edema due to retinal vein occlusion (RVO). MATERIALS AND METHODS: We retrospectively studied 61 eyes of 61 patients (42 BRVO, 19 CRVO patients) with macular edema secondary to BRVO and CRVO, who were treated with intravitreal dexamethasone and ranibizumab. Each patient had ophthalmological examination including best corrected visual acuity (BCVA), central macular thickness and intraocular pressure measurement before and after the injections. One month, 3 month and 6 month visit was recorded. Retinal vein occlusion complications and change in visual acuity, central macular thickness and intraocular pressure were recorded. RESULTS: Hypertension was determined the most common systemic disease (57,4%). Repeated intravitreal ranibizumab injections and intravitreal dexamethasone implantation in RVO patients resulted in a statistically significant improvement in visual acuity and macular edema at each follow-up . The intraocular pressure should be closely followed after dexamethasone implantation. DISCUSSION: According to the results of our study, both dexamethasone implantation and ranibizumab injections were effective in treating macular edema. There was no significant difference between the groups. However, the newly developed glaucoma rate in the dexamethasone group is significantly higher at 1 month than the other group. Therefore, ranibizumab treatment seems to be a safer method in terms of glaucoma development than dexamethasone treatment, which has the same efficacy.