Hemşirelerin paralizili dokuya enjeksiyon uygulamaya ilişkin düşünceleri
Ideas of nurses related to applyi̇ng injecti̇on to plasy ti̇ssue
- Tez No: 420206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin paralizili bölgeden parenteral enjeksiyon uygulama hakkındaki düşüncelerini değerlendirmek amacı ile kesitsel tipte ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın verileri, 1 Ağustos – 30 Ağustos 2015 tarihleri arasında Kilis Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerden toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Kilis Devlet Hastanesi'nin acil, dahiliye, cerrahi ve karma ünitelerinde görevli toplam 165 hemşire oluşturmaktadır. Örnekleme yöntemine gidilmeden evrenin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Veri toplama tarihlerinde izinli olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 158 hemşire ile araştırma tamamlanmıştır. Veri toplamada hemşirelerin demografik özellikleri, araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen, paralizili bölgeye enjeksiyon uygulaması ve gelişebilecek komplikasyonlarla ilgili 10 soru ve 18 tane önermeden oluşan soru formu kullanılmıştır. Anket formları araştırmacı tarafından hemşirelerle yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Veriler SPSS 15.00 istatistik paket programında Frekans, Yüzde, Ki-Kare analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %48.7'si lisans ve lisans üstü mezunudur. Hemşirelerin %69.6'sı paralizili dokudan enjeksiyonla ilaç uygulamayı doğru bulmamıştır. Hemşirelerin %36.1'inin hemşirelik eğitimleri sırasında paralizili dokuya enjeksiyon uygulama/uygulamama ile ilgili bilgi aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ideas of Nurses Related to Applying Injection to Palsy Tissue Aim: This study was carried out in cross-sectional and descriptive manner in order to evaluate ideas of nurses about applying parenteral medication to palsy tissue. Materials and Methods: The data of the study were collected between the dates of 1 August 2015 - 30 August 2015 from nurses working in Kilis State Hospital. The universe of the study is composed of 165 nurses working in emergency, internal diseases, surgical and various units of Kilis State Hospital. The entire universe was included in the study without using sampling method. The research was completed by 158 nurses who agreed to participate in the study and who were on duty during data collection dates. A questionnaire consisting of 10 questions and 18 propositions which were developed by researchers in accordance with literature was used for data collection. Those questions were related to demographic qualifications of participant nurses, to injection application into the palsy area and to potential complications caused by the injection. Questionnaires were filled by the researcher using face to face interview technique with nurses themselves. Data were evaluated with frequency, percentage and chi square analysis by using SPSS 15.00 statistical package programme. Results: 69.6% of the nurses that participated in the study disapproved applying medication by injection to the palsy tissue. 48.7% of the participant nurses had bachelor's and master's degree. It was found out that 36.1% of the nurses got information about applying/not applying injection to palsy tissue during their nursing education.