Relapsıng- remıttıng multıple skleroz (RRMS) hastalarında serum NfL, nörokognitif işlevler ve hastalık disabilitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum NfL, neurocognitive functions, and disease disability in relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS) patients
  1. Tez No: 995312
  2. Yazar: GÖKCE CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Nöroloji, Biochemistry, Biology, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
Özet
Multiple Skleroz (MS), nörodejeneratif özellikler de taşıyan kronik bir otoimmün hastalıktır. En yaygın formu olan ataklı-seyreden MS (relapsing-remitting MS; RRMS), sıklıkla kalıcı motor ve bilişsel bozulmaya yol açar. Klinik seyirdeki değişkenlik nedeniyle yalnızca semptom temelli takip yetersiz kalmakta ve güvenilir biyolojik belirteçlere duyulan gereksinim ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, serum Nörofilament Hafif Zincir (serum Neurofilament Light Chain; sNfL) ve Serbest Hafif Zincir (serbest free Light Chain; sfLC) düzeylerinin, RRMS hastalarında yeti yitimi durumu ve fonksiyonel çıktılar ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır Çalışmaya toplam 134 RRMS hastası dâhil edilmiştir. Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği (Expanded Disability Status Scale; EDSS), motor performans 25 Adımlı Yürüme Testi (Timed 25-Foot Walk; T25-FW) ve bilişsel performans Montreal Kognitif Değerlendirme (MoCA) testi ile değerlendirilmiştir. sNfL ve sfLC serum konsantrasyonları immünoassay ve nefelometrik yöntemlerle ölçülmüştür. EDSS skorlarına göre hastalar üç gruba ayrılmıştır: engelsiz (EDSS < 2), minimal-hafif engellilik (EDSS 2–3) ve orta–görece ağır engellilik (EDSS > 3). Biyobelirteçler ile klinik çıktılar arasındaki ilişkileri incelemek için grup karşılaştırmaları ve korelasyon analizleri kullanılmıştır.. Engellilik düzeylerine göre, sNfL (p = 0,030), MoCA (p = 0,043) ve T25-FW (p < 0,001) için gruplar arasında anlamlı fark saptanırken, sfLC için anlamlı farklılık izlenmemiştir. Engellilik düzeyi arttıkça sNfL konsantrasyonlarında artış, yürüme hızında yavaşlama ve bilişsel performansta düşüş gözlenmiştir. Motor çıktılardaki en belirgin farklılık, EDSS < 2 ve EDSS > 3 grupları arasında ortaya çıkmıştır. Engelliğin değişkenlerle ilişkisine baktığımızda sNfL ile EDSS (r = 0,271; p = 0,009) ve EDSS-T25-FW (r = 0,628; p < 0,001) arasında pozitif korelasyon, EDSS ve MoCA ile ise negatif korelasyon (r = –0,310; p = 0,001) saptanmıştır. Yaş kontrol edildiğinde, EDSS ile sNfL arasındaki ilişki anlamlılığını kaybetmiş; buna karşın T25-FW ve MoCA ile olan korelasyonlar devam etmiştir. Çalışmamızda sNfL ile MoCA arasında, karıştırıcı faktörlerin etkisi kontrol edilmediğinde negatif ve anlamsız olan ilişkinin, yaşa göre düzeltme yapıldığında zayıf ve anlamlı ve pozitif yönlü olduğu bulunmuştır. Bu da yaşın sNfL ve MoCA ilişkisini maskelediğini göstermektedir. Ham analizde sfLC ile EDSS, MoCA veya T25-FW arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiş olsa da hastalık süresine göre düzeltme yapıldığında KfLC/LfLC ile MoCA arasında negatif yönlü bir ilişki gözlemlenmiştir. Sonuç olarak sNfL, RRMS'te engelliliği yansıtan bir belirteç olarak görünmekle birlikte, bu ilişki yaş ve hastalık süresi için düzeltme yapıldığında zayıflamaktadır. T25-FW ve MoCA ile birlikte ele alındığında sNfL, fonksiyonel çıktılar hakkında anlamlı ek bilgi sağlayabilir ve RRMS'te hastalık izleminin daha bireyselleştirilmiş bir şekilde yürütülmesine katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic autoimmune disease with neurodegenerative features. Its most common form, relapsing-remitting MS (RRMS), often leads to persistent motor and cognitive impairment. Because of the variable clinical course, symptom-based monitoring alone is insufficient and highlights the need for reliable biological markers. This study aimed to examine the associations between serum Neurofilament Light Chain (sNfL) and Free Light Chain (sfLC) levels with disability status and functional outcomes in patients with RRMS. A total of 134 patients with RRMS were included. Disability was evaluated using the Expanded Disability Status Scale (EDSS), motor performance with the Timed 25-Foot Walk (T25-FW) test, and cognitive performance with the Montreal Cognitive Assessment (MoCA). Serum concentrations of sNfL and sfLC were measured through immunoassay and nephelometric techniques. Based on EDSS scores, patients were classified into three groups: no disability (EDSS < 2), minimal-to-mild disability (EDSS 2–3) and moderate-to-relatively severe disability (EDSS > 3). Group comparisons and correlation analyses were used to explore the relationships between biomarkers and clinical outcomes. Significant group differences were found for sNfL (p = 0.030), MoCA (p = 0,043), and T25-FW (p < 0,001), but not for sfLC. Higher disability levels were accompanied by increased sNfL concentrations, slower walking speed, and lower cognitive performance. The most pronounced difference in motor outcomes appeared between the EDSS < 2 and > 3 groups. EDSS correlated positively with sNfL (r = 0,271, p = 0,009) and T25-FW (r = 0,628, p < 0,001), and negatively with MoCA (r = −0,310, p = 0,001). When age was controlled, the association between EDSS and sNfL was no longer significant, whereas correlations with T25-FW and MoCA persisted. No meaningful relationships were observed between sfLC and EDSS, MoCA, or T25-FW. sNfL appears to reflect disability in RRMS, yet this relationship weakens after adjusting for age and disease duration. When considered together with T25-FW and MoCA, sNfL can still contribute valuable information regarding functional outcomes and may help support a more individualized approach to disease monitoring in RRMS.