Sağlığı geliştirme modeline göre verilen eğitimin kadınların üreme sağlığı tutumlarına ve öz-yeterliliklerine etkisi
Training offered by the health promotion model on women's reproductive health attitudes and self-efficacy
  1. Tez No: 420230
  2. Yazar: NUR ÖZLEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI HACIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma sağlığı geliştirme modeline göre verilen eğitiminin kadınların üreme sağlığı tutumlarına ve öz-yeterliliklerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Eylül 2013- Aralık 2015 tarihleri arasında ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Bingöl İl merkezinde bulunan, Recep Tayyip Erdoğan Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, 20-49 yaşları arasındaki 3528 kadın, örneklemini ise güç analizi ile belirlenen 60 girişim, 60 kontrol grubu olmak üzere toplam 120 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği”ve“Genel Öz-yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubundaki kadınlara sağlığı geliştirme modeline göre yapılandırılmış“Eğitim Programı”(3 ay) grup eğitimi şeklinde uygulanmış, sonrasında 3 aylık izlem yapılmıştır. Son test verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”hariç diğer iki ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik oran, frekans, student t testi, paired simplet testi ve ki-kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study analyzes the impact of training offered by Health Promotion Model on women's reproductive health attitudes and self-efficacy. Material and Method: The research was conducted between September 2013- December 2015 between pre-test and post-test as a semi-experimental control group. The research was conducted in Bingol city center. The women were selected from those who were registered in Recep Tayyip Erdogan Family Health Center. Out of 3528 women between 20-49 years of age, the sample of the 60 initiatives determined by power analysis, the study consisted of 120 women, including 60 control group. The data were collected using“Personal Information Form”,“Married Women's Reproductive Health Specifying the Protective Attitude Scale”and“General Self-Efficacy Scale”is used. Women in the experimental group health development model structured according to the“Education Program”(3 months) treated group in the form of education, it was made after the 3-month follow-up. Collection of recent test data“Personal Information Form”is used except for the other two scales. Data analysis using in percentage, frequency, student's t test, paired simplet test and chi-square tests were used.