Farklı işitsel uyaranların yoğun bakım hastalarının yaşam bulgularına oksijen saturasyonuna ve koma düzeyine etkisi
Effect of Different Auditory Stimuli on Vital Signs, Oxygen Saturation, and Coma Level of Intensive Care Patients
- Tez No: 420231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REVA BALCI AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, yoğun bakım hastalarına dinletilen müziğin, doğa seslerinin ve hasta yakınlarının seslerinin yaşam bulguları, oksijen saturasyonu ve Glaskow Koma Skalası (GKS) puan ortalamasına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, tek grupta, ön test son test araştırma modelinde plasebo kontrollü yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ünitesi'nde yatan araştırmaya alınma kriterlerine uyan 43 hasta ile 09.05.2014 – 04.12.2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Hasta Takip Formu, GKS, müzik çalar, harici kulaklık ve ses kayıt cihazı kullanılarak toplanmıştır. Hastalara 24 saat ara ile müzik, doğa sesleri ve hasta yakınlarının sesi 30'ar dk dinletilmiştir. Aynı hastalara 30 dk sessiz kulaklık takılarak araştırmanın kontrol verileri toplanmıştır. Ses girişimlerinden 30 dk önce, hemen önce, hemen sonra ve 30 dk sonra yaşam bulguları, oksijen saturasyonu ölçümü ve GKS puanlaması yapılmıştır. Bulgular: Hastaların nabız hızı ortalaması müzik dinletisinden hemen önce 102.74±19.06, hemen sonra 98.95±17.95; doğa sesi dinletisinden hemen önce 99.30±22.29, hemen sonra 96.14±22.15 ve hasta yakınlarının sesi dinletisinden hemen önce 97.81±21.46, hemen sonra 101.70±21.38 olarak bulunmuştur. Hastaların GKS puan ortalaması müzik dinletisinden hemen önce 7.58±3.74, hemen sonra 7.98±3.70; doğa sesi dinletisinden hemen önce 7.77±3.76, hemen sonra 8.09±3.71 ve hasta yakınlarının sesi dinletisinden hemen önce 7.81±3.96, hemen sonra 8.19±3.98 olarak bulunmuştur. Grup içi karşılaştırmalarda nabız hızı ve GKS puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in order to examine the effect of music, nature sounds, and voices of patient relatives, which were made intensive care patients listen, on their vital signs, oxygen saturation, and Glasgow Coma Scale (GCS) mean scores. Material and Method: This study is a placebo-controlled quasi-experimental study with one group pretest-posttest design model. The study was conducted with 43 patients who were hospitalized in Atatürk University Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Unit and met the inclusion criteria of the study between 9th May 2014 and 4th November2015. The data were collected by using Patient Identification Form, Patient Follow-up Form, GCS, music player, external headphone, and tape recorder. Music, nature sounds, and voices of patient relatives made the patients listen each for 30 minutes every 24 hours. Control data of the study were obtained by putting on a mute headphone to the same patients for 30 minutes. Measurements of vital signs and oxygen saturation and GCS scoring were performed 30 minutes before, just before, just after, and 30 minutes after sound interventions. Results: It was found that mean pulse rate of the patients was 102.74±19.06 just before listening to music and 98.95±17.95 just after listening to music; mean pulse rate of the patients was 99.30±22.29 just before listening nature sounds and 96.14±22.15 just after listening nature sounds; and mean pulse rate of the patients was 97.81±21.46 just before listening to voices of their relatives and 101.70±21.38 just after listening to voices of their relatives. It was found that GCS mean scores of the patients was 7.58±3.74 just before listening to music and 7.98±3.70 just after listening to music; GCS mean scores of the patients was 7.77±3.76 just before listening nature sounds and 8.09±3.71 just after listening nature sounds; and GCS mean scores of the patients was 7.81±3.96 just before listening to voices of their relatives and 8.19±3.98 just after listening to voices of their relatives. While difference in-group comparison between pulse rate and GCS mean scores of was statistically significant (p0.05).