Kronik periodontitisi olan polikistik over sendromlu bireylerde total antioksidan kapasite, malondialdehit ve 8- hidroksi -2´- deoksiguanozin düzeyleri
Total antioxidant capacıty, malondialdehyde and 8- hydroxy -2´- deoxyguanosıne levels at polycystıc ovary syndrome ındıvıduals wıth chronıc perıodontıtıs
- Tez No: 420237
- Danışmanlar: PROF. CENK FATİH ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kronik periodontitisli ve PKOS'lu bireylerde serum ve tükürük total TAOK, MDA ve 8-OHdG düzeylerinin incelenmek ve sistemik sağlıklı kadınlarla karşılaştırmaktı. Materyal ve Metot: Toplam 88 kadından, her biri 22 kadın katılımcı içerecek şekilde 4 grup oluşturuldu; periodontal ve sistemik olarak sağlıklı kadınlar (PKOS-KP-), PKOS'lu periodontal sağlıklı kadınlar (PKOS+KP-), sistemik olarak sağlıklı kronik periodontitisli kadınlar (PKOS-KP+), polikistik over sendromu olan kronik periodontitisli kadınlar (PKOS+KP+). Serum ve tükürük örnekleri alınarak, klinik periodontal ölçümleri kaydedildi. MDA, TAOK ve 8-OHdG) düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the levels of MDA, TAS, 8-OHdG in blood serum and saliva samples in female patients with CP and to compared healthy individuals. Material and Method: A total of 88 women were into four groups each which were consisted of twenty-two subjects. Groups were designed as periodontally and systemically healthy women (PCOS-CP-); periodontally healthy women with PCOS (PCOS+CP-), systemically healthy women with CP (PCOS-,CP+) and women with PCOS and CP (PCOS+CP+). Serum and salivary samples were obtained, clinical periodontal parameters were recorded. MDA, TAS, 8-OHdG levels were measured as biochemically.