Diffusion of innovation and collective action in complex networks
Karmaşık ağlarda yeni fikir yayılımı ve ortaklaşa davranış
- Tez No: 420267
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde karmaşık ağlarda hali hazırda var olan yeni fikir yayılım modellerini kullanıyor ve yepyeni bir ortaklaşa davranış modeli sunuyoruz. Ek olarak fakirden zengin yapan bir yaklaşım ile Robin Hood ağı adında yeni bir ağ sunuyoruz. Yayılım modellerini düğüm, bağ ve komşu yayılımları olarak üç bileşene ayırıyoruz. Her bir yayılım modeli kullanılarak ağ yapısının etkilerini incelemek için halka örü, küçük dünya, rastlantısal ve orantısız ağlarda benzetim yapıyoruz. Benzetim sonuçları gösteriyor ki hem kümelenme katsayısının ve ortalama yol uzunluğunun düşük seviyelerde olması hem de merkez düğümlerin varlığı yeni fikirlerin geniş alana yayılması için etkilidir. Ortaklaşa davranış modelinden elde edilen karşılaştırmalı sonuçlar ise merkez düğümlerin varlığının ortaklaşa davranan düğümler alt kümesinin boyutunu belirlemekte yetersiz kaldığını göstermektedir. Öte yandan, sıkı sıkıya kenetlenmiş topluluklar ortaklaşa karar verme konusunda daha etkilidirler. Ayrıca, hem yayılım hem de ortaklaşa davranışların olduğu ağların modellenmesi için elverişli değişkenler de sunuyoruz. Sonuçlarımıza göre kümelenme hem yayılımda hem de ortaklaşa davranışta önemli rol oynamaktadır. Fakat merkez düğümlerin varlığı ortaklaşa davranış için olmazsa olmaz değildir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we implement the existing models for the diffusion of innovation and we present a novel model for the collective action in complex networks. We also create a new network called the Robin Hood network using poor get richer approach. The diffusion models are divided into three components, namely node, link and neighbor diffusion. Each diffusion model is simulated in ring lattice, small worlds, random networks and scale free networks in order to analyze the effect of network topology. The simulation results suggest that low level of clustering coeffcient and average path length, as well as the presence of hubs are effcient for the innovation to become widespread. Comparative results for the collective action show that the presence of hubs is insignificant for determining the size of the collective subset. On the other hand, the tightly-knit communities are effective for the collective decision making. We also provide suffcient parameters for the modelling of networks where both the diffusion and collective action take place. According to our results, the clustering plays an important role in both diffusion and collective action. However, the presence of hubs is not a must for collective action.