Hemen hemen değme metrik manifoldlarda farklı konneksiyonlar
Different connections on almost contact metric manifolds
  1. Tez No: 420308
  2. Yazar: AZİME ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel kavramlar ve üzerinde çalışacağımız değme manifoldlardan söz edilmiştir. İkinci bölümde genel anlamda yeni bir çeyrek-simetrik metrik olmayan koneksiyon tanımı yapılarak bu koneksiyonun bazı özel durumlara göre sınıflandırılması verilmiştir. Üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda yarı-simetrik metrik koneksiyonu ile verilen n-boyutlu Kenmotsu Manifoldlar için bazı eğrilik şartları incelenmiştir. İkinci kısımda ise Ricci soliton ve gradyant Ricci soliton kavramlarına değinilmiştir. İlk olarak çeyrek-simetrik metrik olmayan koneksiyon ile verilen 3-boyutlu trans-Sasakian manifoldlar için Ricci soliton ve gradyant Ricci soliton kavramları incelenmiştir. Daha sonra ise aynı kavramlar çeyrek-simetrik metrik koneksiyon ile verilmiş 3-boyutlu normal hemen hemen değme manifoldlar için irdelenmiştir. Son bölüm ise tezimizin orijinal kısmını oluşturmakta olup, iki kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısımda özel olarak tanımlanan çeyrek-simetrik metrik olmayan koneksiyon ile verilen 3-boyutlu quasi-Sasakian manifoldlar için ilk önce bazı eğrilik şartları incelenmiş daha sonra ise soliton kavramları ele alınmıştır. Ikinci kısımda ise yine aynı koneksiyon ile verilen 3-boyutlu f-Kenmotsu manifoldlarda soliton kavramlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, basis notions and contact manifolds which we worked on later are mentioned. In the second chapter, in general meaning a new quarter symmetric non metric connection is defined and is given classification of this connection with respect to some specific conditions. Third chapter consists of two parts. In the first part,for n-dimensional Kenmotsu manifolds given with semi-symmetric metric connection, some curvature conditions are investigated. In the second part, Ricci soliton and gradient Ricci soliton notions are referred. Firstly, for 3-dimensional trans-Sasakian manifolds given with quarter symmetric non metric connection, Ricci soliton and gradient Ricci Ricci soliton notions are surveyed. Later same notions are studied for 3-dimensional normal almost contact metric manifolds given with quarter-symmetric metric connection. Last chapter is original part of our thesis and consists of two parts. In the first part, some curvature conditions are investigated and soliton concepts are taken for 3-dimensional quasi-Sasakian manifolds given with special defined quarter-symmetric non-metric connection. In the second part, soliton notions are dealed for 3-dimensional f-Kenmotsu manifolds with same connection.