Sinter manyezit üretimi dönel fırınlarındaki atık ısının elektrik üretiminde değerlendirilmesi
Use of waste heat of rotary kiln for electricity production during sinter magnesite manufacturing
- Tez No: 420316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, atık ısının buhara çevrilmesiyle kojenerasyon sistemine gönderilerek enerji elde edilme aşamaları incelenmiştir. Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş. fabrikasında üretim aşamasında dönel fırınlar kullanılmaktadır. Malzeme yüksek sıcaklıkta yakılan dönel fırınlara beslenmektedir. Dönel fırınlardan çıkan baca gazı yüksek sıcaklıkta atık ısı kazanına gelmektedir. Baca gazı kojenerasyon sisteminde değerlendirilerek enerji üretilmektedir. Dönel fırınlardan başlayarak kojenerasyon sistemine kadar çalışma şartları ve çalışma verileri incelenmiştir. Termodinamiğin birinci ve ikinci yasasına göre enerji ekserji hesaplamaları yapılmıştır ve sistemin istenilen düzeyde çalışıp çalışmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy obtained by the converting of waste heat to steam and sending the steam to cogeneration system stage/phase then are investigated. At Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş. are used during production. The material is fed into the rotary kiln and burned at high temperature. The flue gas from the rotary kiln reaches the waste heat boiler at high temperature. The energy is produced by valorization of flue gas in the cogeneration system. The study examined the working conditions and the working data from the rotary kiln to the cogeneration system, according to the first and second laws of thermodynamics the exergy and energy is calculation and the system is evaluated if it works at desired level.