Modüler form uzayları
Modular form spaces
- Tez No: 420368
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRAH ÇAKCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, modüler form uzayları ve Riemann Roch uzayları arasındaki ilişki üzerinedir. Bu ilişki şöyle verilir: f sıfırrdan farklı bir fonksiyon olsun. Eğer f, T kalandaş altgrubuna göre 2k ağırlıklı otomorfik form ise D=\lfloor divf \rfloor böleninin Riemann Roch uzayı olan L(D) için M_{2k}(T)= fL(D) dir. Genel durum için verilen bu ilişki kullanılarak ve [3] referans alınarak T_{0}(2^{n})_{n>=2} kalandaş alt grubuna göre 2k ağırlıklı modüler form uzayı olan M_{2k}(T_{0}(2^{n}))'nin tek nokta bölenli bir Riemann Roch uzayı olduğu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the relation between modular form spaces and Riemann Roch spaces. This relation is: if f is any nonzero element of A_2k(T), the space of automorphic forms of weight 2k with respect to T which is a congruence subgroup, then M2k(T)=fL(D) where L(D) is the Riemann Roch space of divisor D where D =\lfloor divf \rfloor. We used this relation and refer to [3] and we give the space of modular forms of weight 2k with respect to T_{0}(2^{n})_{n>=2}, M_{2k}(T_{0}(2^{n})), is a Riemann Roch space of one point divisor.