Endüstriyel mobilya üretiminde tasarım faktörü ve Türkiye'de pazarlama kriterlerine etkisi:Ikea örneği üzerinden bir analiz
Industrial furniture design factor effect on production and marketing in Turkey criteria : An analysis through İkea example
  1. Tez No: 420369
  2. Yazar: TUĞBA EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE ŞEBNEM UZUNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tez konusu olarak belirlenen“Endüstriyel Mobilya Üretiminde Tasarım Faktörü ve Türkiye'de Pazarlama Kriterlerine Etkisi: İKEA Örneği Üzerinden Bir Analiz”Başlıklı çalışmada; endüstriyel mobilyanın gelişim süreci ve Türkiye'deki durum konusunda kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiş, endüstri devrimi ile başlayan süreçte Türkiye'de endüstriyel mobilya üretimi dikkate alınarak örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Endüstriyel Mobilyada Tasarım Faktörü; malzeme, teknoloji ve estetik, ihtiyaçlar boyutlarıyla ele alınması moda ve reklamların etkileri üzerinden incelenmiştir. Endüstriyel mobilya pazarlama kriterlerinin günümüz piyasasındaki önemine değinilmiş, pazarlama ürün geliştirme; fiyat, dağıtım, tutundurma stratejileri göz önüne alınarak irdelenmiştir. Konu; Ikea Firması örneği üzerinden tasarım/pazarlama ilişkisi perspektifinde bütüncül bir bakış açısıyla; satış pazarlama stratejileri ve fiyatlandırma politikası ile birlikte yeniden ele alınmış ve sonuçları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Design factor and marketing affect of the criteria in Turkey that is the production to industrial furniture as designated to the thesis mention is provided information about the development process and the situation in Turkey's industrial furniture. Turkey which effected from industry's devolution commence industrial furniture production and also it was evaluated on the samples. Design factor in industrial furniture is observed materials, technology, esthetic, needs, fashion and effect of advertisement. Marketing criterion are mentioned in industrial furniture and it was observed development of products in marketing, price distribution, promotion strategy. Topic, Designed in İkea is observed marketing reaction sales marketing strategies and rising policy.