Türkiye'de toplu konut üretimi ve üretilmiş biçimler
Production of mass-housing in Turkey and producted forms
- Tez No: 420372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Barınma ihtiyacı, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Sağlıksız barınma koşulları, nüfus artışı gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, sorun derinleşmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de, bu ihtiyacın çözümüne yönelik konut yerleşimleri inşa edilmektedir. Kentsel yenileme-dönüşüm gibi konuların gündeme geldiği günümüzde, mevcut konut stoğunun değerlendirildiği çalışmalar, yeni öneriler içeren tasarımlar göze çarpmaktadır. Toplu konuta ilişkin kavram ve ilişkileri anlamak önemlidir. Bu sayede, hem ülkemizdeki stoğun oluşumunun ve gelişiminin bir değerlendirmesini yapmak, hem de seçilecek bir toplu konut biçiminin avantaj ve dezavantajlarını öngörebilmek mümkün olacaktır. Çalışma, bu amaçla, ülkemiz coğrafyasında -bağlamı içerisinde- ilgili kavramlara odaklanır. Çalışma kapsamında, modernleşme sürecinin başlangıcından, günümüze kadar üretilen toplu konutlar incelenmiştir. Toplu konutların, kente ve çevreye yaptıkları etki, nasıl ortaya konabilir ve nasıl kıyaslanabilir? Bu temel soru ekseninde, -veriler ve analizler ışığında- cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Shelter; is one of the basic needs of mankind. Unhealthy housing conditions and increase in the population make this need a more serious problem. Similar to the rest of the world, in Turkey dwelling settlements are also being constructed to meet the need of shelter. As urban renewal and transformation are currently becoming hot issues, studies that evaluate and examine present housing stocks stand out. It is crucial to understand the concepts and connections regarding 'mass housing'. This will allow us not only to evaluate and examine the formation and development of building stocks, but also to foresee the advantages and disadvantages of a certain type of mass housing. This study focuses on the relevant topics in the context and geography of Turkey. In this study mass housings from the beginning of the modernity up until today have been analysis: How can the effects of mass housing on the city and the environment be set forth and compared? In the light of data and analysis this main subject is investigated.