Erken 21. yüzyılda üretilen büyük ölçekli konut projelerinin tanıtımında, kentsel konum manipülasyonu, İstanbul örneği
MANIPULATION OF URBAN LOCATION IN ADVERTISEMENT OF BIG SCALE HOUSING PROJECTS IN EARLY 21TH CENTURY: THE CASE OF ISTANBUL
- Tez No: 420371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1980'lerde, özellikle İngiltere ve Amerika'da yaşanan neo-liberalizme paralel olarak Türkiye'de de neo-liberal siyasa hakim olmaya başlamıştır. Bu değişime paralel olarak, küreselleşme yarışına giren Türkiye için İstanbul'u“dünya kenti”yapma ideali ortaya çıkmıştır. Böylece, metalaştırılan kentsel toprak, sermayenin birikim aracına dönüşmüştür. 2000'lere gelindiğinde, iktidar ve sermaye arasında kurulan çıkar birliği ile yerli ve yabancı sermaye inşaat sektörüne yönelmiştir. Metalaştırılan kentsel toprak üzerine baskı gittikçe artarken; İstanbul'un yapılı çevresi, kentin çeperlerine doğru gittikçe genişlemektedir. Bu kapsamda, yer, İstanbul'daki inşaat sektörünün büyük bir problemi olmuştur. Arz yönlü üretilen büyük ölçekli konut projeleri, toplumsal yaşamı etkileyen ve toplumun tercihlerini yönlendiren ideolojik aygıt medya aracılığıyla topluma sunulmaktadır. Bu bağlamda, kent çeperlerinde inşa edilen projelere nüfusun talep göstermesi için reklam iletişimine başvurulmaktadır. Büyük ölçekli konut projelerinin reklamlarında iletişim, çeşitli imgeler ve hileler tasarlanarak kurulmaktadır. Bu kapsamda, büyük ölçekli konut projeleri reklamlarının göstergebilimsel çözümlemesi yapılarak, kentsel konumla ilgili manipülasyonun ve bu manipülasyonun aracı olan hilelerin neden ve nasıl yapıldığı ve bu hilelerin neler olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In 1980s, in parallel to emergence of neo-liberalism in especially England and America, neo-liberalist policies become to be dominant in Turkey. Parallel across to this change, in competition of globalization, the ideal of Istanbul's being a 'world city' appears. Therefore, commodified urban land transforms into the tool of capital accumulation. Coming across to 2000s, common interest of political power and capital direct local and foreign investors to the sector of building trade. Increasing suppression on commodified urban land triggers urban sprawl towards the boundaries of the city. In this context, place becomes to be an important problematic for building trade in Istanbul. Big-scale housing projects produced with respect to supplies are presented to the society through media which is the ideological apparatus which affects the social life and manipulates social preferences. It is applied for advertisement communications for creating a demand in these projects constructed in the boundaries of Istanbul. In this context, through a semiological analysis on advertisements of big-scale housing projects, it is aimed to reveal how and why the manipulations or in other words deceptions about place are done and what these deceptions are.