A functional model suggestion to improve technology management in defense planning cycle: A case study for Turkey
Savunma planlama sürecinde teknoloji yönetiminin geliştirilmesi amacıyla bir fonksiyonel model önerisi: Türkiye için bir durum çalışması
- Tez No: 420408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN ÖZKİL, DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Teknolojilerdeki hızlı gelişim ve değişim tüm sektörlerde olduğu gibi, özellikle sistemlerin sistemi yaklaşımını kapsayan savunma alanında da etkisini göstermiş, daha karmaşık hale gelen savunma sistemlerinin etkin planlanması ve verimli kullanımı Teknoloji Yönetimi (TY)'nin önemini artırmıştır. TY alanında mevcut araştırmalar ve uygulamalar çoğunlukla ticari işletmelerin teknoloji yönetimi süreçleri üzerinde durmaktadır. Bu tezde, mevcut savunma planlama süreçleri kapsamında TY'nin uygulanabilirliği; yazında yer alan ve çoğunlukla ticari uygulamalara yönelik TY çerçevesinde ele alınarak, TY aktiviteleri, yöntemleri ve araçları da dâhil olmak üzere Türk Savunma Planlama Sistemi özelinde araştırılmıştır. Ayrıca, savunma planlama sürecinde karar vermeye destek olacak, teknoloji ve operasyonel konseptler ile geleceğin yetenek ihtiyaçlarını dikkate alan işleyiş tarzları da çalışmada incelenmiştir. Tez kapsamında, Türk Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden deneyimli katılımcılara TY farkındalığı ve kullanım düzeyi belirleme anketi uygulanmış ve mevcut TY aktivite, yöntem, araç ve tekniklerinin savunma sektörüne uygulanabilirliği analiz edilmiştir. Analiz ve anket sonuçları esas alınarak, savunma planlama sürecinin etkinliğini arttıracak ve savunma planlamacılarının görev ve fonksiyonlarını daha iyi yerine getirebilmelerini sağlayacak fonksiyonel bir TY modeli geliştirilerek savunma planlama sürecine entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As with all other sectors, rapid developments and changes in technologies also affected the defense domain which covers the systems of systems, and enhanced the importance of Technology Management (TM) which enables the effective planning and use of complex defense systems. Existing practices and applications in TM area are mostly focused on the TM processes of commercial business. In this thesis, TM was investigated in detail with a view on its applicability to defense domain, specifically to Turkish Defense Planning System by considering defense planning processes within the TM framework as well as activities, methods, tools and techniques constituting TM. Additionally, the mechanisms to include TM to support decision making in defense planning cycle were also covered in detail by considering technology and warfighting concepts, and future capabilities requirements. A survey was applied to the experienced participants from the Turkish MoD and the Turkish Armed Forces in electronic form to take a snapshot of TM awareness and usage level and the applicability of existing TM activities, methods, tools and techniques to defense domain was analyzed. Based on the analyses and the survey results, a functional TM model was developed and integrated into the defense planning cycle to improve its effectiveness and enable defense planners to better perform their TM roles or functions.