Açıklanamayan infertilite tanısı konmuş hastalarda koagülasyon parametrelerinin değerlendirilmesi
Coagulation parameters in patients with unexplained infertility
- Tez No: 420416
- Danışmanlar: DR. ALİ GALİP ZEBİTAY, DOÇ. DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Açıklanamayan infertilite tanısı konmuş olan hastaların koagulasyon parametrelerinin (protein C, protein S, antitrombin III, fibrinojen) ve koagulasyon testlerinin (PT, INR, aPTT) değerlendirilmesi Yöntem: Prospektif Materyal ve metod: Çalışmaya; Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite Polikliniği'ne başvuran 50 hasta dâhil edildi. Kontrol grubuna ise kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 45 fertil kişi dâhil edildi. Hastaların anrtitrombin III, Protein C, protein S, fibrinojen, protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı ve INR değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Açıklanamayan infertilite tanısı almış olan hastaların ortalama FSH (6,78±1,92 mIU/ml), prolaktin (13,47±6,26 ng/ml) ve TSH (1,80±0,99 ulu/ml) değerleri normal sınırlarda izlendi. Eşlerinin spermiyogram değerleri de (sperm sayısı: 51,72±21,13 milyon; motilite: % 48,40±8,17; yıkama öncesi TPMSS: 45,39±24,14 milyon; yıkama sonrası TPMSS: 16,22±9,16 milyon) normal sınırlarda idi. Hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında antitrombin III, protein C, protein S, fibrinojen, PT, aPTT, INR değerleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Açıklanamayan infertil hastalarda koagulasyon parametrelerinin (antitrombin III, protein C, protein S, PT, aPTT) infertilite üzerine etkisi tespit edilmedi. Hemostaz mekanizmasında önemli rolü olan fibrinojenin; rekürren abortus öyküsü bulunan hastalarda olduğu gibi, açıklanamayan infertil hastalardaki implantasyon başarısızlığında da rolü olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Unexplained infertility patients with coagulation parameters ( protein C, protein S , antithrombin III , fibrinogen) and coagulation tests ( PT , INR, aPTT) evaluation Study Design: Prospektif Design Material and methods: We investigated the coagulation parametres (protein C, protein S, antitrombin III, fibrinojen, PT, INR, aPTT) of patients who applied to Suleymaniye Gynecology and Maternity Training and Research Hospital Infertility Unit with unexplained infertility diagnosed and compare 50 patients results with 45 control group people. Control grup are fertil people that have minimum one healthy pregnancy history and no abortus history. Results: There was no significant difference in demographic properties between the two groups. Unexplained infertility diagnosed group have normal FSH (6,78±1,92 mIU/ml), prolaktin (13,47±6,26 ng/ml) and TSH (1,80±0,99 ulu/ml) levels. Their partners have normal spermiogram (total sperm number: 51,72±21,13 milion; motilite: 48,40±8,17 percent; before prepare TPMSS: 45,39±24,14 milion; after prepare TPMSS: 16,22±9,16 milion) levels. There was no significant difference between groups in antithrombin III, protein C, protein S, PT, INR, aPTT and fibrinogene levels. Conclusion: There was no effect of coagulation markers (antithrombin III, protein C, protein S, PT, aPTT) in unexplained infertility patients. Fibrinogen which has not to be role in implantation failure of infertil patients as well as history of recurrent abortion, has an important factor in hemostasis mechanism .