Orta derecedeki iskemik mitral yetmezliğine müdahale edilen koroner arter baypas hastalarının karşılaştırmalı postoperatif takip sonuçları
The postoperative outcome of coronary artery bypass patients with intervened moderate ischemic mitral regurgitation
  1. Tez No: 420415
  2. Yazar: ADEM İLKAY DİKEN
  3. Danışmanlar: DR. GARİP ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geçirilen MI sonrasında ortaya çıkmış ciddi iskemik mitral yetmezliğinin (3 ve 4. derece) tedavisi amacıyla uygulanan KABG cerrahisi sırasında mitral kapağa da müdahil olunması genel kabul görmektedir. Benzer şekilde hafif (1 ve 1-2.derece) dereceli IMY durumunda genel olarak hafif yetmezlik için KABG nin tek başına yeterli olduğu, yapılan revaskülarizasyona takiben ventrikül geometrisinin eski haline gelmesi sonucunda yetmezlik derecesinin azalacağı kabul görmektedir. Fakat orta dereceli İMY'nin (2 ve 2-3.derece) tedavisi için çeşitli nedenlerle fikir ayrılıkları mevcuttur ve bir konsensus oluşmamıştır. Yürüttüğümüz bu çalışmayla KABG yapılan ve orta dereceli ĠMY (2 ve 2-3. derece) olan olgularda KABG cerrahisine eklenecek mitral tamir yöntemlerinin postoperatif sonuçları, izole KABG cerrahisi uygulanan olgularla karşılaştırılmış ve tartışmalı olan bu konu hakkında kliniğimizin deneyimleri ve sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Koroner arter hastalığı ve orta dereceli iskemik mitral yetmezliği nedeniyle opere edilen toplam 56 hasta çalıĢmaya alınmıştır. Bu hastaların 30'una koroner arter hastalığına yönelik yapılan koroner arter baypas greft operasyonu sırasında iskemik mitral yetmezliğine müdahale edilirken, 26 hastanın orta dereceli mitral yetmezliğine müdahil olunmamıştır. Hastalar postoperatif 18. ayda ekokardiyografik ve klinik olarak değerlendirmeye alınmıştır. Ekokardiyografide ejeksiyon fraksiyonu, ventrikül çapları, pulmoner arter basıncı, mitral yetmezlik derecesi ölçüldü. Hastaların NHYA fonksiyonel sınıfları değerlendirildi. Hastaların preoperatif NYHA sınıfı, yaĢ, cinsiyet, komorbidite, ejeksiyon fraksiyonu, sistolik ve diyastolik çapları benzerdi. Her iki grupta da DÇ dıĢındaki EKO parametrelerinde anlamlı iyiliĢme gözlendi. Gruplar arasındaki fark incelendiğinde müdahale grubunda MY derecesi ve PAB değerlerinin daha anlamlı düşüş gösterdiği izlendi. Mortalite arasında fark saptanmadı. Randomize, kontrollü ve tek merkezli olarak yürütülen bu çalışma sonucuna göre orta dereceli mitral yetmezliği olan KABG hastalarında eş zamanlı olarak MYnin düzeltilmesi ekokardiyografik parametrelerde daha anlamlı düşüşe neden olmaktadır. Bu bilgiler ve kliniğimizin tecrübesi ışığında orta İMY mevcudiyetinde benzer mortalite oranıyla mitral kapağa müdahale edilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
There is a concensus about the correction of severe ischemic mitral regurgitation (3 and 4+) during the CABG surgery following the myocardial infarction. Similarly, the isolated CABG process is commonly accepted as sufficient for the treatment of mild ischemic mitral regurgitation(1 and 1-2+) because of the recovery of the left ventricle following the revascularisation. But still there is not a general concession for the treatment of moderate mitral regurgitation (2 and 2-3+). We sought to evalute the postoperative outcomes of mitral repair added to the CABG for this situation and demonstrate the our institutional experince. 56 patients were included to the study who underwent surgery due coronary artery disease and moderate mitral insufficiency. Mitral repair was performed during the CABG to 30 patients, and remaining 26 patients underwent isolated CABG. Ejection fraction, left ventricle diameters, pulmonary arterial pressure and mitral regurgitation degree were recorded via transthoracic echocardiography and the NYHA functional classification of the patients were evaluated. The echocardiographic parameters, age, gender, comorbidities and NHYA classes were similiar between the groups preoperatively. All parameters in the echocardiography, except diastolic diameter, were improved after the surgery in both groups. But the decrease in mitral regurgitation and pulmonary arterial pressure was more significant in mitral repair group. There was not a diffference in the mortality. This randomised, single centered and controlled trial demonstrates more significant improvement on some of the echocardiographic parameters with mitral repair which is added to the CABG for the treatment of moderate ischemic mitral regurgitation. We recommend the concomittant surgical correction of the moderate ischemic mitral regurgitation during the CABG with similar mortality rate.