Metabolik sendromun fraksiyonel akım rezervi üzerine etkisi
  1. Tez No: 420423
  2. Yazar: PINAR TÜRKER BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜRAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Koroner darlıkların fonksiyonel değerlendirmesinde fraksiyonel akım rezervi (FAR) kritik önem taşır. Kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde rol alan ve ortak etyopatogenezi paylaştıkları düşünülen çeşitli risk faktörlerinin bir arada bulunması metabolik sendrom (MS) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada metabolik sendromun fraksiyonel akım rezervi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamıza koroner anjiyografi ve fraksiyonel akım rezervi değerlendirilen 146 hasta alındı. Hastalar metabolik sendromu olan (N =105) ve olmayan (N=41) şeklinde 2 gruba ayrıldı. Kantitatif koroner anjiyografi (KKA) değerlendirmede lezyonlar lümeni daraltma yüzdelerine göre %40-50, %51-60 ve %61-70 olmak üzere 3 gruba ayrıldı. FAR değeri ≤ 0.80 saptandığında koroner darlık hemodinamik olarak önemli kabul edildi. Çalışmamıza alınan hastaların FAR değerlendirmesi sonucunda, lezyonun hemodinamik ciddiyetine MS varlığının istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı saptandı (p=0,926). Kantitatif koroner anjiyografide lezyonların damar lümenini daraltma yüzdesine göre ayrılan her üç grup FAR değerlendirmesinde lezyonun hemodinamik olarak ciddiyeti açısından ayrı ayrı değerlendirildi. Bu üç grup birbiriyle kıyaslandığında darlık yüzdesi artıkça lezyonun hemodinamik olarak ciddi olma ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0.041). Bu 3 grup metabolik sendrom varlığının FAR değerlendirmesinde lezyonun hemodinamik önemine etkisi açısından ayrı ayrı değerlendirildi ve her 3 grupda da metabolik sendrom olup olmamasının FAR değerlendirmesinde lezyonun hemodinamik olarak önemli bulunmasına istatistiksel olarak etkisi gözlenmedi (0.822 0.943 0.899 sırasıyla). Sonuç olarak metabolik sendrom varlığının lezyonların hemodinamik öneminin değerlendirmesinde büyük önem taşıyan fraksiyonel akım rezervi üzerine etkisi saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
Fractional flow reserve (FFR) has a critical importance in functional evaluation of coronary lesions. Possessing several risk factors together, which are contributing to cardiovascular disease development and sharing the same ethiopathogenesis, is called as Metabolic Syndrome (MS). MS also causes microvascular injury. Microvascular disease may affect FFR evaluation. In this study, effect of MS on fractional flow reserve is evaluated. One hundred and forty six patients who had undergone coronary angiography and fractional flow reserve evaluation were included to the study. Patients were divided into two groups according to having MS (n=105) or not having MS (n=41). Patients also divided into three groups according to the degree of coronary stenosis evaluated with quantitative coronary angiography as 40-50 % narrowing, 51-60 % narrowing and 61-70 % narrowing. Coronary artery lesions were accepted as hemodynamically significant when FFR ≤ 0.80. In study patients, there was no statistically significant relationship between MS and hemodynamic significance of coronary artery lesion evaluated with FFR (p=0.926). Probability of being hemodynamically significant lesion with FFR evaluation was higher in groups with increasing lesion narrowing percentage according to quantitative coronary angiography evaluation (p=0.041). In these three groups, MS did not have a statistically significant effect on hemodynamic significance of lesion evaluated with FFR (p=0.822 p=0.943 p=0.899 respectively). In conclusion, MS has no significant effect of FFR which has an important role in hemodynamic evaluation of coronary lesions