Polikistik over sendromlu hastalarda kardiyak ve metabolik risk faktörleri, erken endotelyal disfonksiyon parametrelerinin araştırılması
Cardiac and metabolical risk factors in patients with polycyctic ovary syndrome an investigation of early endotelial dysfunction parameters
- Tez No: 623110
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: PCOS düşük düzey kronik inflamasyonla ilişkilendirilen hastalıklardan biridir. Çalışmanın amacı, PCOS hastalarında ve kontrol grubunda endotel disfonksiyonunun parametreleri olan akım aracılı dilatasyon, ventriküler strain, ekokardiyografi değişiklikleri, perikardiyal yağ dokusu, ürik asit, CRP, sedimentasyon parametrelerindeki değişimleri incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 25-35 yaş arası PCOS olan 33 hasta ve PCOS olmayan 26 hasta dahil edildi. LH, FSH, östradiol, prolaktin,TSH, DHEA-S, CRP, ürik asit, sedimentasyon, trigliserit, total kolesterol, HDL, LDL, VLDL değerleri ölçülerek kaydedildi. 75 gr OGTT yapıldı. Akım aracılı dilatasyon (FMD), ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül diyastol sonu çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı, sol atriyum, sağ ventrikül, sağ atriyum ve interventriküler septum genişlikleri ölçüldü. Sol atrial strain, global sol ventriküler strain, E dalgası, A dalgası ve perikardiyal yağ dokusu hesaplandı. BULGULAR: PCOS grubunda ejeksiyon fraksiyonu kontrol grubuna oranla anlamlı oranda düşük bulundu (p: 0.04). Kalp boşlukları ile BMI, bel çevresi, sistolik ve diyastolik tansiyon arasında zayıf düzeyde istatistiksel anlamlılık bulunmuştur. SONUÇ: PCOS hastalarında kardiyovasküler sistem değişiklikleri aşikar veya subklinik derecede olabilir. PCOS'da rutin kardiyovasküler sistem değerlendirmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: PCOS, Ekokardiyografi, FMD, Strain
Özet (Çeviri)
AIM: PCOS is associated with low levels of chronic inflammation. The aim of this study is to determine the endothelial dysfunction parameters in PCOS patients and control group, which are ventricular strain, echocardiography findings, pericardial fat tissue, uric acid, CRP and sedimentation. MATERIAL AND METHODS: the study includes 49 women between ages 25-35, 33 with PCOS and 26 control group. LH, FSH, E2, PRL, TSH, DHEA-S, CRP, uric acid, sedimentation, triglycerides, total cholesterol, HDL, LDL, VLDL tests were done. Flow mediated dilation (FMD), ejection fraction (EF), left ventricular end diastolic diameter, left ventricular end systolic diameter, left atrium, right ventricule, right atrium and interventricular septum width were measured. Left atrial strain, global left ventricular strain, E wave, A wave and pericardial fat tissue were calculated. RESULTS: Ejection fraction rate for PCOS, found to be lower than the control group (p:0.04). Ventricular and atrial measurements were found to be correlated with BMI, waist circumference, systolic and diastolic blood pressure. CONCLUSION: Cardiovascular system changes in PCOS patients might be obvius or subclinical. In order to propose routine cardiovascular system evaluation in PCOS patients, more evidence is needed. KEYWORDS: PCOS, echocardiography, FMD, strain