Metabolik sendromu olan hastalarda vücut kompozisyon indeksleri, kardiyak fonksiyonlar ve visfatin ilişkisi
Body composition indexes, cardiac functions and visfatin relationship in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 541521
  2. Yazar: PELİN KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Metabolik sendrom (MetS)'li bireylerde kardiyovasküler hastalık (KVH) riski artmıştır. Obezitede KVH riskini öngörme yetenekleri test edilen vücut kompozisyon parametreleri (VKP)'nin, MetS'li bireylerde ki kullanımıyla ilgili literatürde çok fazla yayın bulunmamaktadır. Visfatin (VF) ise son yıllarda tanımlanan bir adipositokin olup, kronik inflamatuvar süreçlerde rol aldığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Araştırmamızın amacı MetS'li hastalarda VF düzeylerinin transtorasik ekokardiyografi (EKO) ile tespit edilen kardiyak fonksiyonlar ve VKP ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamız MetS, obezite ve KVH'larda VF'nin klinik bir belirteç olarak kullanımının uygunluğu ile ilgili literatüre katkı sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir şikayetle başvuran, 18-80 yaş arası, tip 2 diabetes mellitus (T2D), hipertansiyon (HT) ve hiperlipidemi (HL) harici ek kronik hastalığı olmayan toplam 118 gönüllü (60K, 58E; yaş ortalaması: 44,17 yıl) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin ayrıntılı anamnezleri alınmış, fizik muayeneleri (FM) yapılmıştır. Demografik özellikleri yanısıra, muayene esnasında sistolik ve diyastolik kan basıncı (KB) ile kalp atım hızları kaydedilmiştir. Katılımcıların boy, kilo, bel çevresi (BÇ), kalça çevresi (KÇ) ölçülmüş, bu ölçümlerden VKP'ler hesaplanmıştır. Venöz kan örneğinden açlık kan şekeri (AKŞ), açlık insülin, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-K), trigliserit (TG) ve C reaktif protein (CRP) düzeyleri ölçülmüş, insülin direnci (İD) için homeostatik model değerlendirmesi (HOMA-IR) hesaplanmıştır. Tüm hastalar, elde edilen veriler doğrultusunda, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)'nin 2006'da belirlemiş olduğu MetS kriterlerine göre, MetS'li olanlar ve sağlıklılar olarak 2 ana gruba ayrılmıştır. Çalışmaya alınan tüm hastalara EKO yapılmış, kovansiyonel sistolik ve diyastolik fonksiyonların yanısıra miyokardiyal hızlar, aortik elastik parametreler ve epikardiyal adipoz doku (EAT) kalınlığı ölçümleri kaydedilmiştir. Ayrıca diğer kanlarla eş zamanlı, fazladan bir biyokimya tüpüne venöz kan alınmıştır. Bu kan santrifüj edildikten sonra -80C'lik dolapta çalışma sonuna kadar saklanmış, sonrasında“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA) yöntemiyle serum VF düzeyi çalışılmıştır. Ayıca katılımcılar vücut kitle indeksi (VKİ)'ye göre obez olanlar ve olmayanlar olarak yeniden gruplandırılmış ve aynı veriler kullanılarak ek değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: Çalışma sonunda MetS'li grup (39K, 39E; yaş ortancası: 51 yıl) ile kontrol grubu (21K, 19E; yaş ortancası: 34,5 yıl) FM bulguları ve laboratuvar (LAB) sonuçları bakımından karşılaştırıldığında; kilo, BÇ, KÇ, sistolik ve diyastolik KB, TG, AKŞ, açlık insülin, CRP ve HOMA-IR düzeyleri MetS'li bireylerde, HDL-K düzeyleri sağlıklı bireylerde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The risk of cardiovascular disease has increased in individuals with metabolic syndrome (MetS). Although body composition indices are tested to predict the risk of cardiovascular disease in obesity, there is not much in the literature about their relationship with MetS. VF is an adipocytokine that has been described recently and has been shown to be involved in chronic inflammatory processes. The aim of our study was to investigate the relationships body composition indices and cardiac functions detected by transthoracic echocardiography with VF levels in patients with MetS. Our study will contribute to the literature on the suitability of the use of VF as a clinical marker in MetS, obesity and cardiovascular diseases. Materials and Methods: For this study, a total of 118 patients (60 females, 58 males; mean age 44,17 years; range 18 to 80 years) who applied with any reason to the Family Medicine Outpatient Clinic of Istanbul Education and Research Hospital were chosen. The participants have not any additional chronic disease except than type 2 diabetes mellitus, hypertension, and hyperlipidemia. All the participants was physically examined and their detail of personal health history were recorded. Besides demographic features, also systolic and diastolic blood pressures and pulses were noted. The heights, waist circumferences and hip circumferences of all patients were measured. According to those measures, the body composition indices were calculated. Fasting blood glucose, fasting insulin, high density lipoprotein, triglyceride and C reactive protein levels were measured from venous blood samples and Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance (HOMA-IR) was calculated. According to these datas and using MetS criterias which accepted in 2006 by International Diabetes Federation (IDF), all participants were divided into two main groups; patients with metabolic syndrome and healthy participants. Echocardiography was performed in all participants and all systolic and diastolic functions as well as myocardial velocities, aortic elastic parameters, and epicardial adipose tissue thickness were obtained. Serum visfatin levels were measured by ELISA from blood stored at -80°C after centrifuged. In addition, participants were regrouped as obese and non-obese subjects according to body mass index and additional evaluations were made using the same data. Results: MetS group (39 females, 39 males; median age: 51 years) and control group (21 females, 19 males; median age: 34.5 years) were compared in terms of physical examination findings and laboratory results; weight, waist circumferences, hip circumferences, systolic and diastolic blood pressures, triglyceride, fasting blood glucose, fasting insulin, C reactive protein and HOMA-IR levels were found to be higher in MetS patients and high density lipoprotein levels were higher in healthy individuals.