Komplet sol dal bloğu olan dilate kardiyomiyopati hastalarının klinik ve elektrofizyolojik özellikleri
Clinical and electrophysiological characteristics of dilated cardiomyopathy patients with complete left bundle branch block
  1. Tez No: 420422
  2. Yazar: ENDER ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Dilate kardiyomiyopati (KMP) hasta grubunda intraventriküler ileti gecikmesi, klinik tabloyu olumsuz yönde etkilemekte ve mortalitenin artmasına yol açmaktasır. İntraventriküler ileti gecikmesi, elektrofizyolojik çalışma (EFÇ) ile değişik hasta gruplarında incelenmiş olmasına rağmen, sol dal bloklu dilate KMP'li hastalarda yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı, sol dal bloğu olan dilate KMP'li hasta grubunda EFÇ ile kalbin otomatisite ve ileti sistemini değerlendirmek ve bu hasta grubunda sol dal bloğunun klinik önemini araştırmaktır. Metod: Optimal medikal tedaviye rağmen fonksiyonel kapasitesi NYHA sınıf III-IV olan, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %35 altında bulunan, QRS genişliği 140 msn üzerinde ölçülen ve komplet sol dal bloğu bulunan, biventriküler pacemaker takılması planlanan, ortalama yaşı 61±9 olan 9'u kadın, 15'i erkek olmak üzere toplam 24 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 17'si iskemik olmayan, 7'si iskemik dilate KMP olarak değerlendirildi. Hastalara rutin fizik muayene ve biokimyasal tetkikler, transtorasik ekokardiyografik değerlendirme, 24 saatlik EKG Holter incelemesi yapıldı. Biventriküler pacemaker implantasyonundan bir hafta önce EFÇ ile hastaların ileti sistemi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 18'inde (%75) HV aralığında uzama (>55 msn) olduğu gözlendi. Tüm hastaların ortalama HV süresi 67±17 milisaniye (msn) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Intraventricular conduction delay in dilated cardiomyopathy (CMP) patients negatively effects the clinical status and causes increase in mortality. Intraventricular conduction delay has been investigated in different patient populations with electrophsiological studies (EPS) but there isn't any study with EPS in dilated CMP patients with left bundle branch block (LBBB). The objective of our study is to assess cardiac automaticity and conduction system in dilated CMP patients with LBBB by EPS and to appraise clinical importance of LBBB in this patient group. Method: A total of 24 patients, 9 women, 15 men, mean age of 62±9, with functional NYHA class III-IV despite optimal medical theraphy, left ventricular ejection fraction less than %35, QRS duration greater than 140 msec, with complete LBBB, intended to biventricular pacemaker implantation enrolled to study. Nonischemic dilated CMO is diagnosed in 17 patients and ischemic dilated CMP is diagnosed in 7 patients. Physical examination performed and blood determinantsa re made. Transthoracic echocardiography, 24 hour ECG Holter monitoring are performed to all patients. A week before biventricular pacemaker implantation conduction system evaluated with EPS. Results: HV interval prolongation seen in 18 patients (%75). Mean HV interval was 67±17 msec.