Bazı konveks stokastik süreçler için hermite-hadamard tipli eşitsizlikler
Hermite-hadamard typical inequalities for some stochastic processes
  1. Tez No: 494933
  2. Yazar: EMİNE YÜKSEK DİZDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL OKUR BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde literatürde mevcut olan konveks, log-konveks, preinveks, s-konveks, h-konveks ve φ-konveks stokastik süreçler tanıtılmış ve bu süreçler için Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler kısaca sunulmuştur. Bu çalışmanın özgün kısmı olan araştırma bulgularında ise m-konveks, r-konveks, harmonik konveks, p-konveks ve (p,h)-konveks stokastik süreçler tanımlanmış ve bu süreçler için Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, convex, log-convex, preinvex, s-convex, h-convex and φ-convex stochastic processes are introduced in the literature and Hermite-Hadamard type inequalities for these processes are briefly presented. In the research findings which are the original part of this study, m-convex, r-convex, harmonic convex, p-convex and (p,h)-convex stochastic processes are defined and Hermite-Hadamard type inequalities are obtained for these processes.