Konveks ve quasi - konveks stokastik süreçler için integral eşitsizlikleri üzerine bazı tahminler
Some estimates on integral inequalites for convex and quasi-convex stochastic processes
  1. Tez No: 594675
  2. Yazar: ŞULE ŞADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eşitsizlikler, olasılık teorisi ve stokastik süreçler teorisinin tarihsel gelişimini veren bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde değişik Quasi-konveks fonksiyon tipleri için Hermite-Hadamard ve Osrtowski tipli bazı eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde çeşitli konveks ve Quasi–konveks stokastik süreçlerle ilgili Hermite-Hadamard, Simpson ve Ostrowski tipli bazı eşitsizlikler ele alınmıştır. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter it is given an introduction historical development on inequalities, probabilty theory and stochastic processes. We given some definitions and theorems which are used in this thesis in the second chapter. In the chapter third, it is given Hermit-Hadamard and Ostrowski-type inequalities for Quasi- convex functions. In the chapter fourth, it is obtained some Hermite-Hadamard, Simpson and Ostrowski type inequalities concerning with convex and Quazi-convex stochastic processes It is given some result and propositions in the fifth chapter.