Bazı konveks stokastik süreçler için genelleştirilmiş hermite-hadamard tipli eşitsizlikler
Generalized hermite-hadamard typical inequalities for some convex stochastic processes
- Tez No: 575738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL OKUR BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde literatürde mevcut olan konveks, harmonik konveks, p-konveks, h-konveks, (p,h)-konveks, ikinci anlamda s-konveks, m-konveks, r-konveks, φ-konveks ve preinvex fonksiyon ve bu fonksiyonlar için Hermite-Hadamard eşitsizliği kısaca sunulmuştur. Bu çalışmanın özgün kısmı olan araştırma bulgularında ise, yukarıda bahsi geçen konvekslik çeşitleri için stokastik süreçler verilmiştir. Ayrıca bu süreçler için genelleştirilmiş Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, convex, harmonically convex, p-convex, h-convex, (p,h)-convex, s-convex in the second sense, m-convex, r-convex, φ-convex and preinvex stochastic processes are introduced in the literature and Hermite-Hadamard type inequalities for these processes are briefly presented. In the research findings which are the original part of this study, the stochastic processes are defined for the above mentioned convexity and Hermite-Hadamard type inequalities are obtained for these processes.