Bazı konveks stokastik süreçler içinkuantum tipli integral eşitsizlikleri
Quantum type integral inequalities for some convex stockastic processes
- Tez No: 682709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı bazı konveks stokastik süreçler için kuantum tipli yani q-Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler elde etmektir. Bu tezin giriş bölümünde, kuantum kalkülüse kısaca yer verilmiştir. İkinci bölümde, tezin konusu ile ilgili temel kavramlar sunulmuştur. Materyal ve yöntem kısmında ise, stokastik süreçler için kuadratik orta anlamda yakınsama, süreklilik, türevlenebilme ve integrallenebilme kavramları verilmiştir. Araştırma bulguları bölümünde, stokastik süreçler için kuadratik orta anlamda q-diferensiyel, q-türev ve q-integral öperatörleri tanımlanmış ve bu operatörlere ait özellikler verilmiştir. Konveks, preinveks, φ-konveks, harmonik konveks, m-konveks, r-konveks, ikinci anlamda s-konveks ve (p,h)-konveks stokastik süreçlerin her birisine ait ayrı ayrı q-Hermite-Hadamard tipli integral eşitsizlikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain quantum type integral inequalities, namely q-Hermite-Hadamard type, for some convex stochastic processes. In the introduction of this study, quantum calculus is briefly mentioned. In the second section, the basic concepts related to the subject of the study are presented. In the material and methods, mean-square convergence, continuity, differentiability and integrability are given for stochastic processes. In the research findings section, mean-square q-differential, q-derivative and q-integral operators are defined for stochastic processes and the properties of these operators are given. q-Hermite-Hadamard type integral inequalities are obtained for each of the convex, preinvex, φ-convex, harmonic convex, m-convex, r-convex, s-convex and (p,h)-convex stochastic processes separately.