Stentsiz biyolojik aort kapak kullanımının akustik konforu
Acoustic comfort of stentless biologic aortic valves
- Tez No: 420448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAAN KIRALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Mekanik kapak replasmanı yapılan hastaların ortak şikayetlerinden biri de kapak sesinin hastalara vermiş olduğu rahatsızlıktır. Yapılan bu çalışmadaki amaç biyolojik kalp kapaklarının sağladığı akustik konforun hastaların yaşam kalitesini etkileyip etkilememesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ocak 2005 ile Aralık 2005 tarihleri arasında 10 hastaya stentsiz aortik biyoprotez kapak replasmanı ve aynı dönemde kontrol grubu olarak 10 hastaya da mekanik aort kapak replasmanı uygulandı. Biyolojik aort kapak replasmanı uygulanan hastaların yedisi erkekti ve yaş ortalamaları 64 ± 14 idi. Mekanik kapak replasmanı yapılan hastaların dördü erkekti ve yaş ortalamaları 68 ± 16 idi. Aort kapak replasmanı sonrasında hastalar kontrole çağrılarak Lutron SL-4022 dijital ses seviyesi ölçüm cihazı ile kapak ses düzeyleri ölçüldü ve hastalar kapak sesi ile ilgili ankete tabi tutuldu. Bulgular: Hasta anket formundan elde edilen bilgiler ışığında mekanik kapak replasmanı uygulanan hastaların yedisi kapak sesini duymakta idi. Mekanik kapak takılan hastaların üçünde operasyon öncesinde olmayan uyku bozukluğu mevcuttu. Hastaların üçü gün içerisinde kapak sesinden rahatsız olurken, hastaların dördü daha düşük sesli kalp kapağına sahip olmak isteyeceğini belirtti. Biyolojik kapak takılan grupta ise tüm hastalar, akustik konforun psikolojilerini olumlu etkilediğini belirttiler. Sonuç: Kalp kapak hastalıklarının cerrahi tedavisinde optimal durabilite, daha düşük tromboembolik risk ve antikoagülan kullanımı gerektirmemesi bakımından uygun olgularda biyoprotez kullanımı ileri yaşlarda tercih edilmektedir. Herhangi bir ses çıkarmamaları nedeni ile biyolojik kapakların yaşam kalitesine olumlu katkısı, yapay kapak seçiminde sadece cerrahın değil, hasta ve ailesinin de vereceği kararda etkili olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: The noise of the new valve is one of the common complaintments of the patients who underwent mechanical valve replacement procedure. In this study we aimed to evaluate the quality of life of patients who underwent biological valve replacement procedure, by the means of acustic comfort provided by biological heart valves. Methods: In this study, between January 2005 and December 2005, 10 patients underwent stentless aortic bioprosthetic valve replacement procedure and at the same time interval randomly selected 10 patients underwent mechanical valve replacement procedure as a control group. Seven of the patients in the study group were male and mean age of the all patients were 64 ± 14. Four of the patients in the control group were male and mean age of the all patients were 68 ± 16. Following 15 days of discharge patients were called for control to measure their valve noise level with digital sound level meter (Lutron-SL-4022) and applied an inquiry test. Results: According to the inquiry, the seven of ten patients who underwent mechanical valve replacement was hearing the valve noise. Three patients were complaining of new onset sleeplessness. The click sound was disturbing three of patients in daily life and four patients declared they would be pleasured in case they had less noisy valve. In study group all the patients declared they were positively effected by the accustic comfort that was provided by biological valves. Conclusion: In the surgical management of heart valve diseases; optimal durability, less tromboembolic risks and anticoagulation free follow-up are the properties of biological valves to be preferred in elderly. Positive effect of biological valves to quality of life with their noiseless properties, would determine not only surgeons' but also patients' and their families' decisions.