Radyo frekanslı (RF) pedometre tasarımı
Pedometer with radio frequency (RF) design
  1. Tez No: 420478
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METİN ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Süt sığırı yetiştiriciliğinde verimlilik ve ekonomik durumu etkileyen başlıca faktör üreme performansıdır. Üreme performansına etkili en önemli faktör ise kızgınlığın doğru olarak belirlenmesidir. Kızgınlığın zamanında belirlenememesi tohumlamanın gecikmesine, gebelik oranının düşmesine ve doğum aralığının uzamasına yol açmaktadır. Pedometre kullanılarak atılan adımın ölçülmesi kızgınlık belirlenmesinde tercih edilen en yaygın uygulamadır. Tez çalışması kapsamında geliştirilen pedometre hayvanların hareket aktivitelerini dikkate alarak kızgınlık tahmini yanında topallık gibi hastalıkların belirlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Piyasada bulunan pedometrelerde hareketlerin algılanmasında mekanik ivmeölçerler kullanılmakta olup, bu çalışmada yüksek hassasiyet, düşük enerji tüketimi, üç eksenli ölçüm imkanı sunmasından dolayı dijital ivmeölçer kullanılmıştır. Verilerin bilgisayara aktarılmasında RF haberleşme yöntemi kullanılmıştır. RF alıcı-verici ve ivmeölçer sensör yazılımları için başlık dosyaları ve kütüphane kodları oluşturulmuştur. Tüm kodlar CCS üzerinden C programlama dilinde yazılmıştır. İvmeölçerden elde edilen verilerin değerlendirildiği yazılımda, statik eşik değer ve dinamik eşik değer yöntemleri uygulanmıştır. En iyi hata oranı statik eşik değer yönteminde %3, dinamik eşik değer yönteminde ise %8 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main factors affecting efficiency and economic situation in dairy cattle breeding are semination performance. The most important factor on the effect of semination performance is the correctly determining oestrus. If the oestrus could not be determined in time causes delay to insemination, decline of pregnancy rates and the birth interval prolongation. Measuring of step using the pedometer is the most common preferred use in determining oestrus. Developed pedometer with this thesis was designed to taking into account the activity of movement of animals to determine oestrus, in addition to diseases such as lameness. In this study, high sensitivity, low power consumption, digital accelerometer was used to provide the opportunity for the three – axis measurement. RF communications method was used to transfer data the computer. Header files and library code both for the RF transceiver and accelerometer sensor software were created. All the codes were written over CCS in the C programming language. Software as interprete the data obtained from the accelerometer, static thresholds and dynamic threshold method were applied. Most good error rate static threshold method 3%, the dynamic threshold method were determined to be 8%.