Biyoinformatik yöntemler kullanılarak keçi genomunda mikrorna'ların (miRNA) saptanması
Analysing of conserved miRNAs on goat (Capra hircus) by computational approaches
  1. Tez No: 420490
  2. Yazar: EGEMEN ERDEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
MikroRNA'lar (miRNA'lar) yaklaşık 22 nükleotid uzunluğunda, gen regülasyonu mekanizmasında görev alan RNA molekülleridir. miRNA'lar genellikle DNA üzerindeki protein kodlamayan bölgelerden transkribe edilirler ve evrimsel süreçte korunmuşluk göstermektedirler. miRNA'lar gen ekspresyonunun post-transkripsyonel regülasyonunda önemli rol oynamaktadırlar ve küçük degredasyon molekülü olarak görev yaparlar. Ayrıca miRNA'lar kök hücre farklılaşmasında, programlı hücre ölümü mekanizmasında ve hücreden hücreye sinyal iletiminde görev almaktadırlar. Yapılan çalışmalar sonucu miRNA'ların birçok hastalıkla ilişkili olduğu ve çiftlik hayvanlarında et verimi, süt verimi vb. gibi konularla ilişkili olduğu saptanmıştır. Örneğin kanser tipleri ile birkaç miRNA arasında ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışmada biyoinformatik yöntemler kullanılarak keçi genomunda yeni miRNA'ların saptanması ve daha sonra yapılacak olan genetik çalışmalara bir alt yapı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla evcil sığır (Bos taurus) miRNA'ları keçi (Capra hircus) cDNA kütüphanesinde Blastn programı yardımıyla taranmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu keçi genomunda toplam 35 adet yeni aday miRNA saptanmıştır. Saptanan bu aday miRNA'lar sığır ile keçi arasında evrimsel süreçte korunmuşluk göstermektedir. Saptanan yeni aday miRNA'ların daha sonra yapılacak genetik ve evcil hayvan ıslahı çalışmalarına taban oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) are small (nearly 22 nucleotides) RNAs which regulate gene expression by a sort of mechanisms. They are transcribed from DNA but there is no equivalent for proteins. They are mainly located on non-coding sequences of genome and they are conserved in evolutionary process. miRNAs play an important role in post-transcriptional regulation of gene expression and work as small degradation molecules. Also they have roles in stem cells differentiation, apoptosis mechanism and cell to cell communication. In addition, the association between miRNAs and diseases, lactation of farm animals and meat yields are known. For example, several miRNAs have been found associated with cancers. In this study, the genetic studies to be performed later on goat genome aimed at building an infrastructure. For this purpose, the cattle (Bos taurus) miRNAs were obtained from miRBase and then these miRNA sequences were scanned in goat cDNA libraries by Blastn program to gain match sequences. As a result of this study, 35 new candidate miRNAs in goat genome were determined by computational approaches. These obtained candidate miRNAs are conserved in the evolutionary process between cattle and goat. These obtained miRNAs would be the basis on subsequently to be made genetic studies and improvement of domestic animals.